O sukcesie projektu decyduje wiele czynników. W tym przypadku inwestorzy potrafili określić swoje potrzeby, ale pozostawili swobodę odpowiedzialnym za wystrój wnętrz architektkom z pracowni Tissu Architecture. Te, posługując się całą paletą materiałów, faktur, mebli i detali stworzyły, spójną kompozycję oferującą autentyczne doznania i sprzyjającą relaksowi. Doceniło to międzynarodowe jury prestiżowego konkursu European Property Awards, przyznając polskiej pracowni główną nagrodę w kategorii Residential Interior Private Residence.
Właściciele tego domu, przywiązując dużą wagę do aranżacji wnętrz, jego projekt postanowili powierzyć pracowni wyłonionej w drodze konkursu inwestorskiego. Zaprosili do niego trzy wybrane biura projektowe, które za zadanie miały wykonanie wizualizacji części dziennej. Warunkiem wstępnym było zaprojektowanie wnętrz otwartej strefy dziennej w oparciu o naturalne materiały i kolory ziemi. Doskonale sprostały mu Agnieszka Zaremba, Magdalena Kostrzewa-Świątek i Katarzyna Dąbek z pracowni Tissu Architecture, które wraz z zespołem przedłożyły pełną rozmachu koncepcją aranżacyjną. Pierwsze skrzypce grały tu zestawienia materiałów zaczerpniętych wprost ze świata natury: kamienia, drewna, mchu w dekoracji na ścianie w jadalni. To one zadecydowały o powierzeniu architektkom realizacji projektu.
Klarowny układ
W ten sposób wnętrza całego czterokondygnacyjnego budynku o niebagatelnej powierzchni 450 mkw. stał się kolejnym zadaniem, przed którym stanęły projektantki. Na jego spektakularny efekt miał wpływ także sam układ funkcjonalny pomieszczeń.
– Układ wnętrza o głębokim trakcie i doświetleniu w strefie parteru niemal wyłącznie od strony ogrodu, stanowiły wyzwanie w organizacji przestrzeni. Inwestorom zależało, by najgłębiej umieszczona i najlepiej oświetlona część strefy dziennej została przeznaczona na salon, w której w pełni mogą się zrelaksować – wspomina Agnieszka Zaremba.
To zadecydowało, że najważniejszym punktem wnętrza stał się okrągły stół – symbol wspólnych posiłków i spotkań rodzinnych. Został on umieszczony na centralnym miejscu planu parteru, pomiędzy salonem a kuchnią. Wokół niego rozplanowano pozostałe funkcje: salon z kominkiem i telewizorem oraz kuchnię z wyspą i barkiem. Wszystkie te strefy zostały oddzielone od siebie za pomocą niskich ścianek działowych lub mebli, które zapewniają intymność i akustykę, ale nie ograniczają przepływu światła naturalnego – opisuje Magdalena Kostrzewa-Świątek.
Salon z widokiem na relaks
Salon z widokiem na relaks to marzenie wielu osób. Projektantki zrealizowały to marzenie w tym domu, tworząc przestrzeń otwartą, jasną i funkcjonalną. Strefa wypoczynku jest połączona z ogrodem dzięki dużym przeszkleniom, które zapewniają piękne widoki i dostęp do naturalnego światła. Sofa narożna zaprasza do odpoczynku, oglądania telewizji lub podziwiania ognia w kominku gazowym. Kominek jest umieszczony na ścianie z kamienia i stali, która dodaje wnętrzu charakteru i elegancji. Zasłony z weluru pozwalają na stworzenie przytulnej atmosfery w chłodniejsze dni.
W sercu domu
W sercu domu znajduje się jadalnia, która jest miejscem spotkań i rozmów rodziny. Jadalnię tworzy okrągły stół z tapicerowanymi krzesłami, który ułatwia komunikację i podkreśla dynamikę tego miejsca. Tłem dla jadalni jest dekoracyjna ściana z mchem, która jest nie tylko pięknym elementem ozdobnym, ale też symbolem życia i natury. Ściana z mchem jest przecięta pasmem lustra, które odbija światło i ożywia przestrzeń. Dekoracja jest podświetlona diodami LED, co podkreśla jej trójwymiarowość i geometryczną formę.
Kuchenne ewolucje
W otwartej strefie dziennej, część kuchenna została umieszczona nieco z tyłu, aby nie zakłócać harmonii i spokoju. Dominującym elementem jest duża wyspa kuchenna z czarnym okapem nad nią. Na prośbę właścicieli, wyspa ma drewniany blat na wysokości stołu, przy którym można zasiąść na krzesłach. Cała rodzina może tu wspólnie jeść i spędzać czas. Kuchnia ma też osobną spiżarnię, do której wejście ukryto za frontem wysokiej szafy. Dzięki temu kuchnia jest funkcjonalna, ale nie przeładowana. Zabudowa kuchenna składa się z jasnych szafek podblatowych na głównej ścianie i drewnianych frontów wysokiej szafy po prawej stronie. Zwraca uwagę staranne zaprojektowanie linii poziomych i pionowych oraz patynowane lustro od podłogi do sufitu, które odbija strefę dzienną.
W strefie Master bedroom
Główna sypialnia właścicieli ma niewielki metraż, ale dużo uroku. Jej największym atutem jest piękny widok na ogród. Atmosfera jest przytulna i sprzyja odpoczynkowi dzięki naturalnym materiałom, takim jak drewniany fornir. Jest to spójne z resztą domu, co nadaje wnętrzu indywidualny charakter. W sypialni znajdują się też patynowane lustra, które rozświetlają i powiększają przestrzeń. Stylizacja jest kontynuowana w łazience przylegającej do sypialni, gdzie okno dachowe nad wanną pozwala na podziwianie nieba podczas kąpieli. Drewno, beton i światło tworzą przestrzeń relaksu, która pobudza wszystkie zmysły.
Spektakularny efekt
Projekt tego domu to przykład udanej współpracy między inwestorami a architektkami. Inwestorzy mieli jasną wizję swoich potrzeb, ale dali architektkom wolność w kreowaniu wnętrza. Architektki wykorzystały różnorodne materiały, faktury, meble i detale, aby stworzyć harmonijną kompozycję, która zapewnia autentyczne doznania i sprzyja relaksowi. Dobra organizacja przestrzeni, umiar w kolorystyce i przyjazna, ludzka skala sprawiają, że dom jest funkcjonalny i komfortowy.
– Tworzenie wnętrza tego domu to było niezwykłe doświadczenie oparte na zaufaniu. Stopniowo, krok po kroku, budowałyśmy z inwestorami więź, dobrze się rozumieliśmy. Dobierałyśmy najlepsze środki do celu, jakim było nowoczesne wnętrze bogate w faktury, dające odpoczynek wszystkim zmysłom. Proces powstawania domu zbliżył nas i bardzo nas cieszy, że efekt finalny spotyka się z entuzjazmem właścicieli – zgodnie potwierdzają Agnieszka Zaremba i Magdalena Kostrzewa-Świątek z pracowni Tissu Architecture.
The European Property Awards,
Projekt wnętrz otrzymał najwyższe wyróżnienie w konkursie The European Property Awards, który jest uznawany za najważniejszy i najbardziej renomowany konkurs architektoniczny w Europie. Nagroda ta jest przyznawana przez 80 doświadczonych ekspertów z branży, którzy biorą pod uwagę takie kryteria jak design, jakość, usługi, innowacyjność, oryginalność i zgodność z zasadami zrównoważonego rozwoju. W składzie jury znajdują się Lord Caithness, Lord Best i Lord Waverley, którzy są członkami Izby Lordów w brytyjskim parlamencie. Konkurs odbywa się od 30 lat i obejmuje 50 różnych kategorii w regionach takich jak Arabia, Europa, Afryka i Kanada, Ameryka Środkowa i Południowa, Karaiby, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Azja Pacyficzna. Projekt wnętrz zwyciężył w kategorii Residential Interior Private Residence.