Każdy właściciel domu, który ma piętro i spadzisty dach, prędzej czy później staje przed pytaniem o aranżację przestrzeni na poddaszu.
Powszechnie uważa się, że strych czy poddasze to ciemne i zakurzone pomieszczenie na lekko używane rzeczy, sprzęty i połamane meble. W rzeczywistości są to cenne metry kwadratowe, które można zmienić z pomieszczenia gospodarczego na mieszkalne. I nie trzeba się przy tym martwić o wielkość i upodobania architektoniczne, bo każdy może dokonać aranżacji według własnego pomysłu i możliwości.
Zazwyczaj przestrzeń na poddaszu ma bardzo spadzisty sufit, często asymetryczny, przez który kryją się trudno dostępne jaskinie i wąskie przejścia. W tej publikacji proponujemy kilka możliwości aranżacji sypialni na poddaszu. Inspirujące pomysły projektowe pokazują, że można zorganizować wygodne pomieszczenie o atrakcyjnym wyglądzie nawet na najmniejszym i najbardziej skomplikowanym geometrycznie poddaszu.
Sypialnia na poddaszu dla dwóch lub więcej osób
Jeśli pozwala na to powierzchnia poddasza, organizacja łóżek dla dwóch lub więcej osób będzie doskonałą okazją do racjonalnego wykorzystania każdego metra przestrzeni życiowej.
Tradycyjne rozmieszczenie łóżek w miejscach najniższych poziomów stropu pozwala rozwiązać problem z zagospodarowaniem trudno dostępnych miejsc na poddaszu. Pomimo skromnych rozmiarów pokoju na poddaszu, w pokoju tym mogą wygodnie usiąść dwie osoby. Wykończenie prawie wszystkich powierzchni drewnianymi deskami tworzy ciepłą i przytulną atmosferę. Problem z przechowywaniem pościeli został pomyślnie rozwiązany przez umieszczenie pudełek na rzeczy pod łóżkami.
Często przy urządzaniu pokoi na poddaszu właściciele domów i projektanci uciekają się do używania jasnych kolorów. To jeden z niewielu sposobów na wizualne poszerzenie przestrzeni, „podniesienie” sufitu i „odsunięcie” ścian. Czyste i jasne pomieszczenie będzie wyglądało bardziej efektownie, jeśli we wnętrzu zastosujemy kontrastujące ciemne plamy – meble i tkaniny o nasyconych ciemnych barwach. Kilka jasnych poduszek, mata nocna nadają pomieszczeniu świąteczny nastrój.
Wystarczająco obszerne pomieszczenie poddasza pozwala na nocleg kilku osobom. Wysokość sklepionego sufitu, wyłożonego drewnem, pozwalała na zastosowanie masywnych lamp wiszących. Jasne plamy na tekstyliach i tapicerkach meblowych podkreślają ciepłą atmosferę drzewnych barw.
Zaaranżowany w nieskazitelnej bieli pokój dla dwojga tworzy atmosferę czystości i wyrafinowania. Przestrzeń na poddaszu o wiele łatwiej utrzymać w idealnym stanie niż pierwsze piętro prywatnego domu. Strych znajduje się daleko od wejścia, a sprzęty gospodarstwa domowego są tu rzadsze. Biel pomaga uspokoić zmysły i odprężyć się po stresujących przeżyciach dnia.
Pokój na cztery koje, wykonany z elementów o tematyce morskiej, będzie doskonałym schronieniem zarówno dla domowników, jak i gości. Chłód śnieżnobiałych ścian i głębokich odcieni błękitu z powodzeniem kompensuje ciepło drewnianego wykończenia. Przestrzeń tak zagospodarowana sprzyja utrzymaniu porządku i może być doskonałym pomysłem na wspólną sypialnię dla dzieci.
Sypialnia dziecięca na poddaszu
Dzieciaki lubią małe pokoje, miła i przytulna posiadłość na poddaszu może być świetnym miejscem na zorganizowanie dziecięcej sypialni czy pokoju gier.
Jasne kolory wykończenia, pomalowana na biało powierzchnia drewna, łóżko w miejscu największego pochylenia dachu i wygodne systemy przechowywania – wszystko w tym pokoju dziecinnym jest przemyślane.
Elegancki projekt sypialni dla dziewczynki to przykład na to, jak na niewielkiej przestrzeni można zorganizować przytulny i atrakcyjny kącik dla księżniczki.
To przestronne poddasze pozwoliło na zorganizowanie pełnej sypialni dla dwójki dzieci. Miejsce wystarczyło na rozmieszczenie mebli i miejsc do przechowywania różnych przedmiotów oraz strefy służącej do nauki.
W dziecięcej sypialni trudno obejść się bez kącika zabaw. Niskie szafki na zabawki znajdują się w najtrudniejszej pod względem architektury loftowej przestrzeni. Racjonalne wykorzystanie cennych metrów kwadratowych pozwoliło uwolnić więcej miejsca na zabawę. W najwyższej części sklepienia sufitowego znalazło się nawet miejsce na wiszący fotel.
Ta uniwersalna sypialnia dla dwojga łączy w sobie funkcje salonu. Łóżka w zabudowie umożliwiają przekształcenie części sypialnej w pokój gościnny i odwrotnie. Jasne, efektowne akcenty świetnie prezentują się na tle całej drewnianej dekoracji pomieszczenia.
Główna sypialnia na najwyższym piętrze
Umieszczenie głównej sypialni w niewielkiej przestrzeni górnego poziomu może być doskonałą okazją do uwolnienia potrzebnych metrów kwadratowych parteru na przestronny salon.
Nowoczesna sypialnia nie musi spełniać dodatkowych funkcji, które można przenieść do salonu czy pokoju gościnnego. Przestronność i czystość osiągnięta dzięki wykończeniu pokoju jasnymi tonami użytych materiałów dosłownie impregnuje główną sypialnię. Aż trudno uwierzyć, że ten luksusowy pokój był kiedyś ciemnym, zakurzonym strychem.
Przy ograniczonym budżecie można również urządzić wygodną i interesującą sypialnię. Wystarczy zaaranżować ściany i podłogę, na którą kładziemy obszerny materac sprężynowy. Pościel dobrej jakości z naturalnych tkanin dopełni wystrój wnętrza.
Możliwości aranżacyjnych na zagospodarowanie poddasza jest bardzo wiele. Popatrz na dostępną w Twoim domu przestrzeń okiem marzyciela i jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zamień marzenia w rzeczywistość.
fot. small design ideas