Oświetlenie w łazience pełni zasadniczą rolę: buduje klimat, podkreśla elementy wystroju, dzieli przestrzeń na strefy, a przede wszystkim ułatwia przeprowadzenie codziennych czynności pielęgnacyjnych i upiększających. Jakie oświetlenie do łazienki wybrać, by było nie tylko elementem dekoracyjnym, ale i praktycznym?
Ile źródeł światła w łazience?
Jeszcze do niedawna obowiązywał schemat oświetlenia w łazience: górne światło, ewentualnie mała lampka przy lustrze. Te niepraktyczne rozwiązania odchodzą już do lamusa. Obecnie stawia się na kilka punktów świetlnych, rozmieszczonych w strategicznych miejscach pomieszczenia. Ilość punktów świetlnych zależy oczywiście od gospodarzy, ale warto pamiętać, że powinno się składać z trzech zasadniczych elementów:
- Oświetlenie główne – umiejscowione na suficie.
- Oświetlenie funkcjonalne – punktowe, boczne, oświetlające dodatkowo miejsca istotne w pomieszczeniu, np. kabinę prysznicową, lustro.
- Oświetlenie dekoracyjne.
Barwa światła w łazience
Komfort użytkowania łazienki zależy od zdawałoby się tak błahych elementów jak barwa światła. Dobrze, kiedy łazienka ma dostęp do naturalnego źródła świata, ale na taki luksus można sobie pozwolić praktycznie tylko w domach, które już na etapie projektu mają uwzględnione okna w łazience. Jeśli łazienka jest w bloku, to raczej nie ma co liczyć na naturalne oświetlenie. Na szczęście może być ono zastąpione przez sztuczne i tu atmosferę przytulności i naturalności buduje światło ciepłe. Idealnie sprawdza się w lampach przy suficie lub jako element dekoracyjny nad wanną. Inny rodzaj barwy światła trzeba mieć w przypadku oświetlenia lustra. W tym newralgicznym miejscu panie często wykonują makijaż, a panowie się golą. Najlepsze będzie tu światło o barwie neutralnej (pomiędzy 4000 a 5000 K) nie zaburzające nie zaburzające naturalnych rysów twarzy.
Halogeny czy LED – co wybrać do łazienki?
Oświetlenie halogenowe idealnie sprawdza się w oświetleniu głównym. Pomieszczenie jest wtedy dokładnie i równomiernie doświetlone. Halogeny emitują przez cały okres pracy stałą barwę światła, chociaż dość szybko się rozgrzewają. Problem pojawia się, kiedy halogeny zastosujemy w oświetleniu bocznym, bo zdarzają się wtedy nieestetyczne cienie np. na twarzy. Projektanci wnętrz odradzają zatem ich instalowanie w tym miejscu. Należy również pamiętać, że w przypadku zainstalowania halogenów niskonapięciowych, wymagane są dodatkowe transformatory. A może LED-y? Jest to propozycja dla oszczędnych, bo tego typu żarówki mogą świecić nawet kilkadziesiąt lat, zużywając ponad 50 razy mniej energii niż tradycyjne. Sprawdzają się szczególnie w miejscach narażonych na wilgoć, a łazienki do takich należą. Niestety żarówki LED są dość drogie. Co więc wybrać? Okazuje się, że wcale przed takimi dylematami nie musimy być postawieni, bo można połączyć obie propozycje. Projektanci łazienek dość często z tej opcji korzystają. Oświetlenie halogenowe, równomiernie rozłożone na suficie pięknie oświetli łazienkę. Listwy LED-owe mogą być natomiast montowane jako element dekoracyjny przy prysznicu, półkach, które chcemy eksponować, a także w naściennych kinkietach.
Oświetlenie w łazience – o tym trzeba wiedzieć
Projektując oświetlenie w łazience, należy pamiętać, by spełniało ono określone normy. I tak w przypadku łazienki do 10 m2 wystarczy jedno ogólne źródło światła o mocy 75W (oczywiście oprócz dodatkowego oświetlenia przy lustrze). Jeśli łazienka ma większy metraż, potrzeba kilku punktów świetlnych z żarówkami o mocy 50 W. Istotna jest klasa opraw oświetleniowych, bo łazienka jest pomieszczeniem, gdzie często dochodzi do kontaktu z wodą – stąd stopień ochrony IP44 lub nawet wyższy. Dotyczy to szczególnie miejsc blisko prysznica, wanny lub zlewów. Wybierając odpowiednie oświetlenie koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jego estetykę i korelacje z charakterem wnętrza. Jeśli łazienka ma charakter industrialny, to nie montujmy eleganckiego żyrandola, który dobrze będzie za to wyglądał w komfortowym pokoju kąpielowym. Aranżacja oświetlenia powinna być przemyślana i spójna. Najlepsze efekty osiąga się łącząc podejście praktyczne z rozwiązaniami dostosowanymi do charakteru wnętrza.