czterdziestometrowe mieszkanie

Wnętrza budynków wielorodzinnych bywają wyzwaniem aranżacyjnym. Nie inaczej było z krakowskim mieszkaniem, którego kształt jest wydłużonym i skręconym wielobokiem. Projekt jest doskonałym dowodem na to, że nawet niewielkie, czterdziestometrowe mieszkanie może być odpowiedzią na wszystkie potrzeby przyszłych mieszkańców. W nietuzinkowej, minimalistycznej aranżacji ważną rolę odgrywa oświetlenie od polskiej marki AQForm.

Optycznie powiększający minimalizm

Wnętrze mieszkania znajdującego się na jednym z krakowskich osiedli zostało urządzone w stylu minimalistycznym, oczywiście z uwzględnieniem funkcjonalnych rozwiązań. W aranżacji królują jasne materiały wykończeniowe, takie jak posadzka z bielonego dębu czy też ściana z pełną zabudową meblową, z frontami w kolorze piaskowej bieli. Praktyczna zabudowa pełni równocześnie wiele funkcji. Zapewnia zarówno głęboką szafę w strefie wejściowej,  jak i miejsce na szybkie odłożenie podręcznych rzeczy, a także mieści pełnowymiarową lodówkę na wysokości kuchni oraz miejsca na przechowywanie innych akcesoriów życia codziennego.

To jednak nie koniec potencjału ściennej zabudowy meblowej, konstrukcja z jasnymi frontami, w strefie wypoczynkowej zwęża się i finalnie zmienia w  tło dla ekranu telewizora i towarzyszące mu niewysokie szafki. Aby wnętrze sprawiało wrażenie jeszcze bardziej przestrzennego, architektka Joanna Trela zdecydowała się na ukrycie,  w analogicznej jasnej okładzinie ścianki  działowej, drzwi do łazienki oraz elementów instalacji technicznych.

Cechą szczególną projektu jest różnorodność elementów wykończenia, które łączą w sobie funkcjonalność, minimalizm ze zdecydowanym  akcentem dekoracyjnym.  Kontrastem dla jasnej strony krakowskiego mieszkania jest kuchnia, czyli centralna kompozycja z wyrazistych materiałów: grafitowego, kamiennego blatu, szarych płyt z gresu terazzo i dębowych frontów.

AQForm w wersji funkcjonalno-minimalistycznej

W żadnym wnętrzu, bez względu na jego styl czy charakter, nie może zabraknąć nietuzinkowych, a zarazem praktycznych źródeł światła. Tu problem istniejących już punktów zasilania, które nie zawsze pokrywały się z przyjętymi założeniami, rozwiązały  kompozycje z  szynoprzewodów.  Co więcej, ten rodzaj oświetlenia zagwarantował elastyczne i skuteczne doświetlenie powierzchni poziomych, jak i zarówno pionowych, łącząc funkcjonalność z podkreśleniem estetyki wnętrza.

Dzięki wykorzystanym elementom oświetleniowym wnętrze stało się bardziej wyrafinowane. Techniczny minimalizm został zestawiony z delikatnym urokiem i łagodną formą białych, ledowych opraw KARI.

Marka AQForm jest doskonałym dowodem na to, że oświetlenie może być nie tylko źródłem praktycznego światła, które wpisze się w oczekiwania użytkowników przestrzeni, ale również dizajnerskim elementem wyposażenia.

Przy doborze elementów oświetlenia należy zwrócić uwagę nie tylko na sam kształt oprawy, ale również jej konstrukcję – ruchomą lub stałą, wzmacniającą lub ograniczającą źródło światła. Kluczową kwestią będzie również moc źródła, a także temperatura barwowa, sposób świecenia, rodzaj strumienia czy sposób oddawania barw – mówi architektka.

Czterdzieści metrów kwadratowych – dokładnie na takiej powierzchni można stworzyć funkcjonalną przestrzeń domową, która wpisze się w gusta właścicieli, spełni ich oczekiwania aranżacyjne, zachwyci nie oczywistością i doskonałym doświetleniem każdego detalu.

Projekt: Mieszkanie

Miasto: Kraków

Design: arch. Joanna Trela, BP Architekt Marek Trela

Tekst: Magda Skibka

plndesigngroup.pl