Elastyczność i swoboda to domena stylu eklektycznego. Lubisz eksperymentować z różnymi trendami, mieszać kolory i struktury? W takim razie, styl eklektyczny jest dla Ciebie. Pokażemy Ci, jak urządzić kuchnię w tym klimacie.
Swój początek styl eklektyczny miał w XIX wieku, jego ideą było swobodne łączenie pozornie nie pasujących do siebie stylów i motywów z różnych epok i kultur. Chociaż najpierw stosowany był wyłącznie w architekturze, to jednak szybko przyjął się również w aranżacji wnętrz. To zdecydowanie styl dla indywidualistów – można za jego pomocą wyrazić swój osobisty gust, pokazać, że nie zawsze trzymamy się konwenansów. Eklektyzm pozwala nam tworzyć unikalne i często zupełnie zaskakujące przestrzenie, które odzwierciedlają nasze upodobania, pasje oraz inspiracje. Jest jednak jeden haczyk. Łatwo w nim o przesadę. Jak więc stworzyć spójne, ciekawe eklektyczne wnętrze? Podpowiadamy…
Zastrzyk kolorów
Jeśli nie chcemy trzymać się kurczowo jednego stylu we wnętrzu, to eklektyzm będzie dobrym wyborem. To właśnie w eklektycznej kuchni możemy pozwolić sobie na szeroką paletę barw, która przy innych stylach jest znacznie bardziej uporządkowana. Projektując kuchnię warto zerknąć na dekory z kolekcji Mood Stories firmy Pfleiderer, znajdziemy tu wiele wzorów i kolorów, które znakomicie odnajdą się w eklektycznej aranżacji. Zanim jednak wybierzemy paletę barw, warto się dowiedzieć, jaki nastrój wniosą one do naszego wnętrza.
Kolory ziemi tj. odcienie brązu, beży, zieleni i zgaszonej bieli sprawią, że wnętrze będzie ciepłe i przytulne, mogą być spoiwem w eklektycznej aranżacji. Świetnie sprawdzą się tu dekory tj. Szałwia U19014 lub Szarobeżowy U15133 – są bardzo delikatne i znakomicie nawiązują do świata natury.
Kolorowe wzory np. na tekstyliach czy ceramice idealnie pasują do stylu eklektycznego. Różowe kubki do kawy, pomarańczowe ściereczki? Możliwości są nieograniczone. Znakomitym pomysłem będzie również blat z wzorem lastryko. Abruzzo Colore S68048, dostępny w cienkim blacie UltraFit, to propozycja dla osób, które lubią wyraziste dodatki we wnętrzu.
Metaliczne dodatki tj. złoto, srebro, miedź lubią styl eklektyczny, dodają też wnętrzu sporo klasy. W kuchni możesz zastosować je w formie uchwytów do mebli.
Kontrasty, styl eklektyczny jest dla nich znakomitą przestrzenią. Dlatego możesz śmiało łączyć kolory jasne z ciemnymi, chłodne i ciepłe odcienie, zestawiać ze sobą gładkie powierzchnie z tymi, które posiadają wyrazistą strukturę.
Jaskrawe akcenty dodadzą wnętrzu charakteru. Nie boisz się wyrazistych kolorów? Zobacz, jaką energię wniesie do wnętrza dekor Salsa U16166 – ognista, ceglana czerwień.
W stylu eklektycznym chodzi o eksperymentowanie. To właśnie dzięki niemu możesz zaprezentować we wnętrzu swój indywidualny styl i pomysły. Szeroka paleta dekorów z kolekcji Mood Stories znacznie Ci to ułatwi. Dodatkowym atutem jest to, że oferta Pfleiderer jest komplementarna
Wzorniczo, a produkty takie jak płyty laminowane, blaty kuchenne, ścianki przyblatowe czy laminaty HPL, wyróżniają się wysokimi walorami estetycznymi, są jakościowe i funkcjonalne.
Wiele stylów w jednym
Styl eklektyczny dedykowany jest osobom, które poszukują we wnętrzach niekonwencjonalnych rozwiązań i chcą wyrazić swoją indywidualność poprzez wnętrza, w których mieszkają. Styl ten gwarantuje swobodę w projektowaniu, możliwość eksperymentowania z różnymi elementami dekoracyjnymi – możemy bowiem śmiało połączyć ze sobą meble vintage, które znaleźliśmy na pchlim targu z nowoczesnymi rozwiązaniami na miarę XXI wieku. W eklektycznej kuchni zobaczymy mieszkankę różnych stylów, tj. industrialny, vintage, nowoczesny czy rustykalny. Dzięki temu możemy być pewni, że pomieszczenie będzie unikalne i pełne charakteru – naszego charakteru, bowiem będzie to przestrzeń do życia zaprojektowana całkowicie według naszych upodobań.
Marta Pancewicz
Profundo PR