Jeszcze kilka lat temu płyta indukcyjna w gospodarstwach domowych była rzadkością i niewiele osób miało zaufanie do tego rodzaju płyt kuchennych. Obecnie, przy remoncie kuchni lub zmianie wyposażenia, najczęściej użytkownicy wybierają właśnie płytę indukcyjną. Co przekonało użytkowników do płyt indukcyjnych?

Przede wszystkim szybkość przygotowywania posiłków. Kolejna, to oszczędność energii. Okazuje się, że może to być nawet 30% w stosunku do płyt tradycyjnych. Płyta indukcyjna jest bezpieczna dla użytkownika. Dopóki nie postawimy na niej naczynia, nie nagrzewa się. Nie rozgrzewa się w całości, ale tylko w miejscach, gdzie stoi naczynie. Łatwo ją wytrzeć i utrzymać w perfekcyjnej czystości. Jest po prostu nowocześniejsza w porównaniu do tradycyjnych płyt gazowych i elektrycznych i posiada wiele funkcji ułatwiających gotowanie.

Na co zwrócić uwagę wybierając płytę indukcyjną?

Płyty indukcyjne mają wiele zalet, ale musimy pamiętać, że tak jak wszystkie inne urządzenia, różnią się miedzy sobą klasą. W przypadku płyty indukcyjnej należy zainwestować w dobry model, a to niestety kosztuje. Należy liczyć się z wydatkiem nawet i dwóch, trzech tysięcy złotych. Co trzeba brać pod uwagę przy zakupie dobrego modelu?

• Pola grzewcze – powinny być dopasowane do najczęściej używanych naczyń podczas gotowania. Najpopularniejszym rozwiązaniem są cztery strefy o różnej średnicy. Dobrym pomysłem jest łączenie pól indukcyjnych tak, aby w przypadku postawienia naczynia większego, automatycznie zwiększało się pole do gotowania.

• Różnorodność funkcji. Im droższa płyta indukcyjna, tym liczniejsze i bardziej skomplikowane funkcje. Specjaliści podkreślają, że kilka z nich jest w nowoczesnym sprzęcie po prostu obowiązkowe. Jedną z ważniejszych jest funkcja wykrywania naczyń. Płyta dostosowuje grzanie do postawionego garnka, patelni lub rondla. Kolejna to booster, dzięki której pole indukcyjne rozgrzewa się błyskawicznie. Najlepsze płyty indukcyjne posiadają ekskluzywną funkcję, którą jest pamięć, pozwalająca na zapamiętywanie temperatury i czasu gotowania najczęściej wykonywanych potraw. Natomiast Stop &Go, pauza umożliwia w określonej sytuacji przerwać gotowanie na kilka chwil i wznowić je zachowując jednocześnie zaprogramowane wcześniej parametry.

• Wygoda eksploatacji. Dobra płyta indukcyjna musi być odpowiednio zaprojektowana. Chodzi tu np. o wielkość sensorów i sterowników. Optymalna wielkość – to ani zbyt duże, ani za małe. Dodatkowo nie powinno być zbyt wiele sensorów. Kuchenkę powinno obsługiwać się intuicyjnie. Ważna jest też czułość działania, czyli tzw. responsywność – chodzi o to, by czujniki uruchamiały się już po lekkim dotknięciu użytkownika.

• Bezpieczeństwo. Płyty indukcyjne należą do najbezpieczniejszych płyt grzewczych. Ale bezpieczeństwo można też wzmocnić wybierając choćby funkcję blokady przed dziećmi, które nie mają w takiej sytuacji możliwości zabawy ze sterownikami.

• Design. Płyta jaka jest, każdy widzi. Powszechnie uważa się, że płyty indukcyjne są dość do siebie podobne. Rzeczywiście, zazwyczaj są czarne, chociaż powoli producenci wprowadzają i inne kolory. Na przykład, w ostatnim sezonie, dużą popularnością cieszą się płyty białe i szare. Płyty mogą mieć też różną grubość, a i samo szkło, z których są wykonane może być błyszczące, lustrzane lub matowe. Wybierając płytę i na te elementy kupujący zwracają uwagę.

Najlepsze płyty indukcyjne

Na podstawie powyższych parametrów można stworzyć ranking płyt indukcyjnych. Zawsze jednak przyszły użytkownik powinien się kierować przede wszystkim rozsądkiem. Nie ma potrzeby wybierać płyty bardzo kosztownej i o wielu funkcjach, jeśli nasze gotowanie ogranicza się do przygotowania posiłku raz w tygodniu. Gotujemy wiele – wybierzmy płytę o większej ilości funkcji, dostosowaną do częstotliwości kuchennych działań.

Ranking modeli płyt indukcyjnych 2022

Na początku warto zaznaczyć, że nie ma większych różnic między poszczególnymi firmami produkującymi płyty indukcyjne. Wszystkie firmy starają się spełniać rygorystyczne normy i trafić w gust klienta. Jakie produkty poszczególnych firm królują w rankingu 2022?

  1. Płyta indukcyjna BOSCH PXY875DE3E jest często wybierana przez kupujących ze względu na nowoczesną technologię umożliwiającą stawianie garnków i innych naczyń o różnych parametrach, dzięki funkcji FlexZone. Dodatkowo, dzięki rozbudowanemu panelowi sterowania (17 sterowników), umożliwia precyzyjną regulację grzania potraw. Zaletą jest też nowoczesny design.
  2. Płyta indukcyjna ELECTROLUX EIS6648 z termosondą. Prezentowaną płytę można nazwać mercedesem wśród płyt indukcyjnych. Zaawansowana technologia ułatwia szybkie i precyzyjne gotowanie . Oprócz wielu znanych już funkcji płyt indukcyjnych ważnym elementem jest termosonda, która sprawdza temperaturę gotowanej potrawy w wewnątrz i dobiera właściwą, komunikując się z bezpośrednio z płytą. Ingerencja człowieka jest tu zbędna.
  3. Płyta indukcyjna Siemens ED651FSB5E jest prosta w obsłudze, wręcz intuicyjna, a jednocześnie posiada wiele funkcji umożliwiających szybkie i sprawne gotowanie. Zaletą jest możliwość łączenia paneli grzewczych, dzięki czemu można używać naczyń o różnych parametrach. Automatycznie wykrywa strefę grzewczą, jest energooszczędna i posiada wiele funkcji zapewniających bezpieczeństwo.

Płyta indukcyjna jest doskonałym rozwiązaniem do nowoczesnych kuchni, należy tylko wybrać odpowiedni jej model.

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska

fot. ELECTROLUX