Zieleń, drewno i akcenty roślinne, to brzmi jak przepis na przytulne wnętrze w naturalnym stylu, gdzie przyjemnie się odpoczywa i rozluźnia myśli. Taki właśnie jest projekt autorstwa pracowni architektonicznej O.S.A design, który zdobył wyróżnienie w konkursie Wnętrze Roku Pfleiderer.

Chęć bliskiego obcowania z naturą jest dziś nie tylko modnym trendem, ale życiową potrzebą. Z tego powodu coraz chętniej urządzamy swoje wnętrza w naturalnym stylu – wybieramy meble z autentycznych materiałów, stosujemy szeroką paletę zieleni, a w każdym kącie domu ustawiamy żywe rośliny. Właściciele tego parterowego domu na przedmieściach Konina zamarzyli sobie właśnie taką aranżację, a do pracy nad projektem zaprosili Oktawię Rusin z pracowni architektonicznej O.S.A Design. Celem była przytulna i naturalna aranżacja, wpisująca się obowiązujące trendy. Inwestorom zależało na tym, aby wnętrze ich domu wyrażało potrzebę bliskiego kontaktu z naturą. – podkreśla Oktawia Rusin. Pomocne w tym zakresie okazały się dekory z kolekcji Mood Stories, w której znajdziemy wiele wzorów i barw inspirowanych światem przyrody.

Zielona kuchnia

Motywem przewodnim w domu jest kolor zielony, który jasno nawiązuje do świata przyrody. Inwestorzy dużo gotują, a swój wolny czas lubią spędzać w kuchni. Nic dziwnego, że jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu (a zdecydowanie jest nią kuchnia) postanowili urządzić właśnie w odcieniach zieleni. Zabudowa kuchenna ma układ litery L, a jedną jej część stanowią wysokie, sięgające aż po sufit szafki, z mnóstwem miejsca do przechowywania. Na środku pomieszczenia zbudowano wyspę, która pełni rolę kuchennego stołu oraz blatu roboczego. Jej funkcja zmienia się w zależności od potrzeb użytkowników. Główną rolę we wnętrzu kuchni gra jednak wspomniana wcześniej zieleń, to dekor Labrador U19008 – mocno nasycony i nieco tajemniczy. Połączenie jego barwy i frontów mebli w klasycznym stylu zaowocowało bardzo elegancką i wysmakowaną aranżacją. Mimo zastosowania ciemnej zieleni wnętrze jest jasne i przytulne, wszystko dzięki dekorom sąsiadującym tj. Klon Jersey R27034 (zastosowany na blacie) oraz Biel Alpejska U11400. 

Naturalne akcenty

Projekt wnętrza łączy ze sobą nowoczesność z ponadczasowym minimalizmem, ale znajdziemy tu również odniesienia do stylu rustykalnego. Śmiało można pokusić się o stwierdzenie, że jest to aranżacja w stylu eklektycznym, która w wyważony sposób łączy opisane wyżej kierunki. Dzięki temu wnętrze domu jest wizualnie lekkie, a pomieszczenia dobrze doświetlone i przestrzenne. Tutaj przeplatają się wzajemnie funkcje duszy domu. – podkreśla autorka projektu.

To przeplatanie widać szczególnie w strefie dziennej, która sąsiaduje z otwartą kuchnią. W salonie również znajdziemy elementy z wzorem drewna, wykonano z nich nowoczesne lamele oraz biurko do pracy. Nonszalancji aranżacji dodają z kolei czarne meble wykonane z laminatu HPL Pfleiderer w dekorze Czerń Wulkaniczna U12000. Aby wnętrze było maksymalnie przytulne i nawiązywało do świata przyrody, zastosowano w nim różne dodatki w naturalnym stylu tj. skórzane uchwyty meblowe, plecione klosze oświetlenia czy ścianę z wzorem betonu.

Tęsknota za naturalnym otoczeniem niewątpliwie wzmaga popularność zieleni jako barwy stosowanej we wnętrzach. Kolor ten koi zmysły, ale jednocześnie sprawia, że domowa przestrzeń staje się żywa i pełna pozytywnej energii. Zieleń będzie nam towarzyszyć przez wiele sezonów, a obecnie jest najmodniejszą barwą w projektowaniu wnętrz. Z tego powodu projekt pracowni architektonicznej O.S.A design doskonale wpisuje się w obowiązujące trendy. Za ciekawe wykorzystanie dekorów w aranżacji został on również wyróżniony w konkursie Wnętrze Roku Pfleiderer.

Projekt: Oktawia Rusin

Pracownia architektoniczna O.S.A Design

Fot. Pfleiderer