Dekoracyjny beton to niesłabnący trend, który chętnie wykorzystujemy we wnętrzach swoich mieszkań oraz domów. Często także pojawia się w obiektach użyteczności publicznej – centrach handlowych, galeriach, recepcjach hoteli czy urzędach. Nic w tym dziwnego, materiał ten doskonale odnajdzie się na ścianach oraz posadzkach, nadając pomieszczeniom nowoczesny, industrialny charakter. W jakich pomieszczeniach warto wykorzystać beton dekoracyjny?

 Jeśli efekty, dekoracyjne, jakie oferuje surowość betonu wpisują się w nasze preferencje, warto już na etapie projektu rozważyć, w jakich pomieszczeniach i w jakiej formie chcemy go wykorzystać. Nowoczesne wzornictwo chętnie wykorzystuje ten materiał w przestrzeni kuchni lub salonu. Niekiedy spotkamy go w postaci betonowych, surowych ścian lub posadzek, które kontrastują z miękkimi obiciami mebli wypoczynkowych, dywanów o gęstym włosiu czy ciepłym oświetleniem. Salon, kuchnia czy klatka schodowa to jednak tylko część pomieszczeń, w których możemy wykorzystać betonowe elementy dekoracyjne. Beton dekoracyjny w łazienkach, na tarasach czy w przestrzeni zewnętrznej cieszy się nie mniejszym zainteresowaniem.

Beton dekoracyjny – łazienka z charakterem

Jednym z pomieszczeń, w których możemy wykorzystać ten materiał, jest łazienka. Unikalne właściwości sprawiają, że beton dekoracyjny w łazience sprawdzi się jako alternatywa dla klasycznej glazury. Jeśli zależy nam na podkreśleniu nowoczesnego wystroju wnętrza, możemy zdecydować się na wykonanie posadzki lub pokrycia ścian z mikrocementu. Warto pamiętać jednak, że beton dekoracyjny w łazienkach narażony jest na działanie pary oraz wilgoci. Chcąc zadbać o jego trwałość, warto zdecydować się na specjalną odmianę tego materiału, która powstała z myślą o pomieszczeniach takich jak łazienki. Tę decyzję warto podjąć już na etapie projektu – doświadczony architekt z pewnością podpowie nam, jaki wybrać i dbać o beton dekoracyjny w łazience.

Czym kierować się, wybierając beton dekoracyjny do łazienki? Poza odpowiednim rodzajem materiału, który przygotowany będzie na kontakt z wilgocią, warto zwrócić uwagę na możliwości kolorystyczne, jakie oferuje współczesny rynek. Szeroka gama kolorystyczna pozwoli nam osiągnąć ciekawe efekty wystroju w przypadku łączenia materiałów lub umożliwi nadanie wyjątkowego charakteru przestrzeni, poprzez umiejętne stosowanie kontrastu pomiędzy surowością betonowych ścian lub posadzki, a bielą armatury łazienkowej. Jeśli wybierzemy beton dekoracyjny łazienka naszego domu lub mieszkania, a także toalety w przestrzeni publicznej (np. biurowcu lub galerii handlowej) zyskają nowoczesny, ponadczasowy styl.

Funkcjonalny i nowoczesny taras

Wykorzystanie materiału, jakim jest beton dekoracyjny na taras, cieszy się dużą popularnością. Jego charakter sprawia, że bez problemu wpisze się w różnego rodzaju style dekoracyjne i całkiem dobrze współgra zarówno z domach o klasycznej bryle, jak i tych zaprojektowanych w trendzie tzw. „nowoczesnej stodoły”. Materiał ten cechuje wysoka wytrzymałość – jeśli wybierzemy beton dekoracyjny taras zyska solidną i łatwą w czyszczeniu posadzkę, która będzie dodatkowo odporna na działanie czynników zewnętrznych.

Warto mieć na uwadze fakt, że beton dekoracyjny na taras to materiał, który łączy dwa kluczowe aspekty – jest elementem konstrukcyjnym, a także nowoczesną dekoracją, Tym samym sprawia, że przestrzeń wokół domu będzie prezentować się nowocześnie i elegancko. Z uwagi na szeroki zakres zastosowań, beton dekoracyjny możemy również wykorzystać w inny sposób – np. aranżując alejki w ogrodzie, przestrzeń wokół oczka wodnego lub skalniaków.

Beton dekoracyjny na schody – klasyka w nowym wydaniu

Podobnie często jak na tarasach, beton dekoracyjny spotkamy także na schodach. Materiał ten, z uwagi na uniwersalność swojego zastosowania, możemy wykorzystać w różnorodnych wariantach kolorystycznych. Wybierając beton dekoracyjny na schody wewnętrzne, zyskamy ciekawy element wystroju wnętrza, który będzie doskonale współgrał z nowoczesną, otwartą na salon kuchnią lub przestrzenią korytarza.

Równie dobrze możemy wybrać beton dekoracyjny na schody zewnętrzne – tak zaaranżowany element stanie się dopasowanym pod względem stylu uzupełnieniem betonowego tarasu lub będzie ciekawie kontrastował z nowoczesną werandą. Beton na schody możemy łączyć z innymi materiałami – np. szklaną lub metalową balustradą. W ten sposób jeszcze bardziej podkreślimy nowoczesny lub industrialny charakter przestrzeni wokół domu.

Szeroki wachlarz możliwości, zarówno pod względem kolorystyki, jak i właściwości samego materiału sprawia, że beton dekoracyjny w łazience, na tarasie lub zastosowany jako element dekoracji zewnętrznej cieszy się nieustającą popularnością. Producenci rozwiązań dekoracyjnych powstałych przy udziale tego materiału wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferując im produkty na miarę potrzeb – np. mrozoodporne betonowe elementy lub mikrocement o podwyższonej odporności na działanie wilgoci i pary wodnej.