Aranżacja mieszkania bez dokładnego zaplanowania oświetlenia mija się z celem. Bardzo szybko może się okazać, że efektowne wnętrze nie jest tak piękne i spektakularne jak jeszcze na etapie wstępnym sobie wymarzyliśmy. Przyczyną może być źle dobrane oświetlenie, niewłaściwe żyrandole, lampy i kinkiety.

Należy zapamiętać, że nie można oświetlenia zaplanować w oderwaniu od wystroju. Zanim wybierzemy właściwe oświetlenie, powinniśmy wiedzieć, w którym miejscu stanie stół do wspólnych posiłków, kanapa, a gdzie umieścimy wygodny fotel. Minęły czasy, kiedy pokój oświetlał jeden żyrandol, ale i te, kiedy każdy kąt mieszkania był doświetlony za pomocą ogromnej ilości punktów świetlnych. Nowoczesne spojrzenie na oświetlenie mieszkania podkreśla, że równie ważne jest światło, co mrok.


Efektowne oświetlenie – o tym trzeba pamiętać

Planując oświetlenie nie można się koncentrować jedynie na atrakcyjnym wyglądzie systemu świetlnego. Oczywiście, jesteśmy kuszeni efektownymi lampami, spektakularnymi żyrandolami, wyszukanymi kinkietami, których nie brakuje w sklepach stacjonarnych i internetowych oraz galeriach. Nie ma też ograniczeń jeśli chodzi o materiał z jakiego są wytwarzane. Spotyka się modele wytworzone ze szkła, drewna, wikliny, metalu, kryształu, różnorodnych tworzyw, tkanin… Możemy kupić oświetlenie nowoczesne, przeznaczone do nowoczesnych loftów i bardziej tradycyjne do wnętrz urządzonych klasycznie.Ciekawą ofertę ma sklep z oświetleniem lampy Nowodvorski, znajdą się tam propozycje dla pragnących oświetlenia eleganckiego i wyrafinowanego, ale i dla ceniących prostotę. Chodzi jednak o to, by odpowiednio je dobrać do charakteru wnętrza. Drugi aspekt dotyczy wymiaru praktycznego. Oświetlenie ma pomagać w dobrym funkcjonowaniu w danym pomieszczeniu, czyli musimy widzieć, co robimy i wykonywać te czynności w komfortowych warunkach. Zaprezentowane zasady jednoznacznie wskazują, że inaczej planuje się oświetlenie kuchni, a inaczej salonu lub sypialni. Jednocześnie razem ma to tworzyć spójną całość. I wcale nie musi być drogie.


Dopełnienie pomieszczenia światłem

Dobrze dobranego oświetlenia nie powinno się zauważać. Owszem, naszą uwagę może zwrócić piękna lampa, ciekawy żyrandol lub uroczy kinkiet, ale samo oświetlenie powinno być po prostu „wygodne”. Wchodzimy do pomieszczenia i jest nam w nim dobrze. Światło wydobywa piękne detale, łagodnie dotyka faktur, wywołuje cienie i półcienie, podkreśla kolory, łagodzi kontury, otula miękkością. Tworzy harmonijną całość z każdym elementem wyposażenia. Ewentualnie, w miejscach, gdzie się przygotowuje posiłki lub pracuje, jest mocne, zdecydowane, pobudzające, ale nie oślepiające.


Wielkość pomieszczenia, wielkość lampy

Właściwie dobrane i efektowne oświetlenie zależy również od rozmiaru pomieszczenia i wielkości samej lampy. Jeśli kuchnia jest duża, nie możemy powiesić w niej jedynie niewielkiej lampy, która oświetli mały fragment pomieszczenia. Nie sprawdzi się w tym przypadku nawet dodanie oświetlenia punktowego nad blatem roboczym. Lampa sufitowa musi być większa i dawać mocniejsze światło. Inaczej pomieszczenie stale pozostanie w półcieniu. Jest i sytuacja odwrotna, kiedy zbyt duża lampa zmieni kameralną sferę odpoczynku w ocean rażącego światła. Kupujmy lampy dopasowane wielkością do rozmiarów pomieszczeń. Kontrolę natężenia światła można uzyskać również przez wybór regulowanego oświetlenia górnego. To pozwoli zmieniać natężenie światła w pomieszczeniu.

Oświetlenie, a charakter pomieszczenia


W idealnie oświetlonym pomieszczeniu stylistyka lamp musi nawiązywać do wystroju. Jeśli wybraliśmy urządzenie wnętrza w stylu rustykalnym, doskonale sprawdzą się w nim klasyczne lampy z mlecznym kloszem w drewnianej lub wiklinowej oprawie. Jeśli postanowiliśmy zaszaleć ze stylem glamour wybierzmy piękne kryształowe żyrandole, odbijające światło. W mieszkaniu vintage zapewne nie zabraknie lampy w stylu Tiffany’ego, a w pomieszczeniu industrialnym – geometrycznych, surowych w formie lamp z metalowymi lub drucianymi osłonami.

Nie musi być drogo

Chociaż warto zwracać uwagę na odpowiednie oświetlenie, nie zawsze musimy decydować się na opcję droższą. Dobrej jakości lampy, kinkiety, żyrandole, plafony można kupić za rozsądną kwotę. Oczywiście cena lampy zależy od jej marki, co przekłada się na jakość, ale pamiętajmy, że nie wybieramy ich na dziesięciolecia. Nasz gust, potrzeby, moda często się zmieniają. Mieszkanie można oświetlić efektownie i niedrogo, jeśli ma się pomysł, wiedzę i determinację w osiąganiu wyznaczonych celów. Także tak wydawałoby się drobnych, jak oświetlenie mieszkania.

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska na zlecenie marki Nowodvorski

Fot. Kiril, unplash.com