Ogrodzenie betonowe łączy w sobie funkcję ochronną, ale też dekoracyjną. Żaden inny materiał nie sprawdza się tak dobrze w obydwu tych rolach jednocześnie. Mimo to trzeba pamiętać, że dekoracyjno-funkcjonalny wymiar ogrodzeń betonowych rządzi się swoimi prawami. Warto je poznać.
Z czego zrobić ogrodzenie betonowe posesji?
Do budowy ogrodzenia z betonu warto wykorzystać kilka różnych materiałów. Doskonale nadają się do tego celu gładkie pustaki ogrodzeniowe. Ich charakterystyczna faktura sprawia, że doskonale nadają się do budowy ogrodzeń zaprojektowanych w stylu nowoczesnym i industrialnym. Można w ten sposób wykorzystać dostępne w ofercie firmy Jadar pustaki wibroprasowane, które wyróżniają się dość niejednorodnym kolorem. Alternatywą dla pustaków gładkich są rozwiązania łupane. Ich cechą charakterystyczną jest klasyczny design, który można połączyć z typowo wiejską aranżacją przestrzeni.
Jeśli ktoś jest tradycjonalistą, może postawić na cegłę łupaną cokołową lub słupkową. Jak sama nazwa wskazuje, jej wariant cokołowy sprawdzi się podczas montażu cokołów, a słupkowy — łączonych za ich pomocą słupków ogrodzeniowych. Cegła nawiązuje swym designem do budowli utrzymanych w stylu klasycznym. Stworzone na jej podstawie ogrodzenia świetnie komponują się z tradycjonalistyczną elewacją domów i innych budynków gospodarczych.
Kolorystyczne ogrodzenie betonowe — co wybrać?
W aranżacji ogrodzenia betonowego istotną rolę odgrywa nie tylko sam budulec, ale też jego barwa. Nowoczesne technologie produkcji bloków betonowych, cegieł i pustaków pozwalają na stworzenie własnej, niezależnej kompozycji kolorystycznej wokół nieruchomości.
- Czerń i grafit — to kolory niewątpliwie kojarzące się z minimalizmem, ale też i nowoczesnością. Betonowe ogrodzenie w tym kolorze będzie się ładnie komponować z nowocześnie zaaranżowanymi budynkami (np. domami modułowymi).
- Szarość — to barwa przynależna do stylu antycznego. Jej zaletą jest aranżacyjna wszechstronność, gdyż ogrodzenia w tym kolorze mają charakter uniwersalny. W szarych ogrodzeniach szczególną rolę odgrywają szczeliny, których czerń staje w opozycji do jasnego koloru murów.
- Odcienie brązów — to kolory, które pasują zwłaszcza do zabudowy postindustrialnej. Utrzymane w tej barwie cokoły i słupki ładnie współgrają z tradycyjną, ceglaną elewacją. Świetnie prezentują się też z brązowymi okiennicami.
- Piaskowiec — to barwa, obok której nie można przejść obojętnie. Jej jasny koloryt ładnie komponuje się z jasną, optycznie powiększającą elewacją. Utrzymane w kolorze piasku ogrodzenia pięknie prezentują się w jasnych, dobrze oświetlonych miejscach.
Daszki ogrodzeniowe — zwieńczenie konstrukcji
Profesjonalnie wykonane ogrodzenie musi być udekorowane ładnie prezentującym się zadaszeniem. W ofercie firmy Jadar znajdują się dwa typy daszków: płaskie i dwuspadowe. Zadaszenia płaskie to idealna propozycja dla osób ceniących sobie geometrię, nowoczesność i minimalizm. W zależności od wybranego przez klienta wariantu mogą one posiadać lico niełupane lub łupane. Te pierwsze docenią zwłaszcza te osoby, dla których odpowiednio uporządkowana aranżacja to podstawa. Z kolei lico łupane ma w sobie coś wyjątkowego, niepowtarzalnego i przypadkowego. Z kolei zadaszenia dwuspadowe to nawiązanie do klasycznych rozwiązań dekoracyjnych. Warto je wybierać zwłaszcza w przypadku ogrodzeń nawiązujących do stylu wiejskiego lub sielskiego.
Łączniki betonowe
Dodatkowym elementem ogrodzenia betonowego, który niejako spaja ze sobą poszczególne jego części, jest tzw. łącznik betonowy. Pod tą nazwą kryje się specjalnie wyprofilowany, betonowy element mocujący, którego zadaniem jest połączenie dwóch elementów lekkiego (i łatwego w demontażu) ogrodzenia. Struktura łącznika jest tak zaprojektowana, aby możliwe było osadzenie w nim słupka ogrodzeniowego. Pod względem designerskim element ten jest dosyć wszechstronny. Można go z łatwością łączyć zarówno z ogrodzeniami nowoczesnymi, jak i z bardziej klasycznymi. W ofercie firmy Jadar znajdują się np. łączniki w kolorze szarym, które doskonale komponują się z naturalną barwą betonu.
Podwalina pod ogrodzenie
Decydując się na betonowe ogrodzenie, warto zastanowić się również nad zakupem właściwej podwaliny pod konstrukcję betonową. Podwalina to wąska płyta betonowa, którą można osadzić pomiędzy łącznikami. Jej konstrukcja jest tak zaprojektowana, aby możliwe było stabilne ułożenie jej w określonym miejscu. Na podwalinie można osadzać kolejne elementy ogrodzenia betonowego, tworząc w ten sposób jednolitą kolorystycznie strukturę. Długość podwalin dostępnych w ofercie firmy Jadar wynosi około 245 cm. Z kolei grubość i wysokość płyt to odpowiednio 6 i 20 cm. Struktura podwaliny jest na tyle wytrzymałą, że można na niej osadzać nawet bardzo ciężkie elementy ogrodzeniowe.
Reasumując, profesjonalnie wykonane ogrodzenie betonowe składa się z szeregu komplementarnych elementów, które razem tworzą jednolitą, odpowiednio zaaranżowaną strukturę. Dzięki szerokiej ofercie firmy Jadar można dostosować aranżację ogrodzenia do elewacji budynków, stylu ogrodu itd.