Sporządzanie planu aranżacji wnętrza w domu z pewnością nie należy do łatwych zadań inwestora. Warto sugerować się wtedy jednym stylem, określającym szyk i układ wszystkich pomieszczeń. Ta sama zasada dotyczy drzwi – raczej w żadnym budynku nie spotkamy się ze stosowaniem różnych skrzydeł na tym samym piętrze. Byłoby to mało atrakcyjne wizualnie i sprawiało wrażenie wykonanego w sposób bardzo amatorski.

Dlatego też, przed wyborem drzwi należy zwrócić szczególną uwagę na ich sklepową różnorodność. Z pewnością każdy inwestor zdoła wybrać produkt, który będzie w stanie zaspokoić jego nawet najbardziej doprecyzowane potrzeby. W poniższym wpisie postaramy się więc wymienić znane na ten moment konstrukcje i rodzaje drzwi stosowanych wewnątrz budynków mieszkalnych. Zapraszamy!

Konstrukcje drzwi – z jakimi najczęściej możemy się spotkać?

Nie da się ukryć, iż najczęściej stosowanymi we współczesnej architekturze drzwiami są konstrukcje rozwierane. W zależności od zapotrzebowania, mogą występować w wersji jedno- lub dwuskrzydłowej. Dzielą się również na lewe oraz prawe, co należy dokładnie sprawdzić i uwzględnić już na etapie kupowania.

Coraz większą popularność na rynku zdobywają drzwi przesuwne. Wszystko to za sprawą ich niebywałej funkcjonalności i oszczędzania sporej ilości miejsca w pokoju. Mogą występować w dwóch wersjach, z której jedna wymaga uwzględnienia jeszcze na etapie wznoszenia ścianek działowych – mowa o drzwiach we wnęce. Nieco prostsza do wykonania jest konstrukcja drzwi przesuwnych na prowadnicy. Znacznie rzadziej stosowanymi formami są natomiast drzwi wahadłowe i składane, jednak wciąż uda nam się je spotkać we współczesnych domach.

Z jakich materiałów wykonuje się drzwi?

Niegdyś prawdziwymi drzwiami nazywano tylko te skrzydła, które zbudowane zostały z drewna w czystej postaci. Dziś te produkty wciąż posiadają spore uznanie wśród inwestorów, a dzieli się je na lite bądź klejone warstwowo.

Tańszym i niejednokrotnie uważanym za lepsze rozwiązaniem są natomiast drzwi z płyt drewnopochodnych. Nie da się ukryć, iż w żaden sposób nie reagują one na zmiany temperatur i zawartość wilgoci wewnątrz pomieszczeń. Z drugiej strony, należy stosować je wyłącznie w domach nowszego budownictwa. Dlaczego? W starszych budynkach, przez wzgląd na mniejszą dokładność w stawianiu futryn, drewniane skrzydła dało się jeszcze w jakiś sposób dopasować poprzez frezowanie – z przypadku płyt MDF byłoby to niemożliwe.

Materiałem, który stale zyskuje na popularności w kontekście drzwi jest szkło. Niejednokrotnie, inwestorzy decydują się na drzwi szklane białe, które to w każdym wnętrzu będą prezentować się znakomicie i bardzo innowacyjnie. Patrząc na to z perspektywy wytrzymałości, również nie powinno być w tym przypadku żadnych zastrzeżeń. Tafle wykonywane są wyłącznie ze szkła hartowanego, co daje im odporność na stłuczenia w razie niepożądanych sytuacji i często występujących w domach przeciągów.