Oddzielenie stref w pokoju nastolatka może być wyzwaniem, ale jest to doskonały sposób na stworzenie przestrzeni, która spełni różne potrzeby i zainteresowania młodej osoby. Rozgraniczenie pokoju młodzieżowego przyda się zarówno wtedy, gdy w pokoju mieszka rodzeństwo, jak i w sytuacji, gdy dziecko ma wiele zainteresowań i potrzebne są do tego odpowiednie strefy.

Przy projektowaniu przestrzeni pokoju młodzieżowego warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników, aby stworzyć harmonijną i funkcjonalną aranżację. Strefy w pokoju młodzieżowym powinny być wydzielone tak, by widać było granicę, a jednocześnie tak, by całe pomieszczenie wyglądało na estetyczne i spójne.

Jakie strefy może mieć pokój nastolatka?

Młodzieżowe meble Arkina II – Merkury Market

Zanim zajmiemy się tym, jak podzielić na strefy pokój młodzieżowy, warto w ogóle zorientować się, jakie strefy możemy wyróżnić w pomieszczeniu. Od tego, jaką strefę będziemy urządzać, zależy często to, jakie meble młodzieżowe Merkury Market będą się tam znajdowały.

Niezwykle ważną częścią pokoju będzie strefa snu, gdzie znajduje się łóżko, nieduży stolik nocy i ewentualnie wiszące półki. Równie ważna jest strefa nauki — to przestrzeń na biurko, regały na książki i wygodne krzesło. Dodatkowo można wyznaczyć strefę wypoczynkową z fotelem lub małą sofą oraz strefę zabawy, gdzie będzie stał np. komputer lub gitara.

Podział na strefy w pokoju nastolatka jest o tyle ważny, że każda część pokoju pełni inne funkcje. Warto oddzielić je od siebie tak, by zachować porządek. To jest szczególnie ważne w przypadku pokoju rodzeństwa. W tym przypadku występują bowiem dwie strefy snu, a oddzielenie ich od siebie zapewni młodym osobom większą prywatność i podkreśli ich indywidualność.

Jak przeprowadzić wydzielenie stref?

Meble do pokoju młodzieżowego Arca Dąb Wotan/Biały I – Merkury Market

Podział na kilka stref w pokoju może być wykonany na kilka sposobów. Zobacz, jakie są nasze propozycje.

Zanim przystąpisz do podziału stref w pokoju młodzieżowym, koniecznie skonsultuj z nastolatkiem lub nastolatkami to, jak młodzi ludzie widzą przyszłe zmiany pokoju. Być może mają już oni projekt na to, jak powinna wyglądać przestrzeń. Koniecznie porozmawiaj na temat ulubionych kolorów i motywów. Nikt przecież nie chciałby mieszkać w pokoju, który mu się nie podoba i to samo tyczy się Twoich dzieci.

Podział pokoju z pomocą kolorów

Meble młodzieżowe Sigma Biały I – Merkury Market

Ciekawym sposobem na podział na strefy w pokoju młodzieżowym jest zabawa kolorami. To doskonały pomysł zwłaszcza wtedy, gdy pokój dzieli rodzeństwo i konieczne jest zaznaczenie, gdzie znajduje się strefa snu każdego z nastolatków. W takim zestawieniu warto wykorzystać ulubione kolory dzieci. Dzięki temu pokój będzie zaprojektowany w zgodzie z indywidualnymi potrzebami i preferencjami nastolatków.

Meble — ciekawy sposób, by podzielić pokój dziecięcy i młodzieżowy

Strefy w młodzieżowym pokoju można także podzielić, wykorzystując meble do pokoju młodzieżowego. Meble ustaw pomiędzy strefami — w taki sposób w wyraźny sposób zaznaczysz granicę. Pamiętaj jednak, że w takim urządzaniu przestrzeni ważne jest to, by nie blokować dostępu do naturalnego światła. Jeśli zatem mebel miałby zasłonić światło, lepiej zrezygnować z tego pomysłu lub zdecydować się na ażurowe modele mebli.

W taki sposób można naprawdę ciekawie zaaranżować wielofunkcyjny pokój nastolatka. Regały mogą oddzielić strefę np. snu od nauki, a dodatkowo będą stanowiły miejsce do przechowywania książek i rzeczy osobistych.

Młodzieżowy pokój nastolatków to miejsce do nauki, snu i rozwijania własnych pasji, dlatego tak ważne jest odpowiednie wyposażenie i logiczny podział na strefy. Z odpowiednimi meblami będzie to zdecydowanie łatwiejsze.

Parawany, czyli akcesoria do podziału przestrzeni

Dobrym sposobem na oddzielenie stref będzie zastosowanie parawanów. Te wyjątkowe produkty mogą mieć różne kształty, formy, kolory i wielkości, dzięki czemu mogą być idealnie dopasowane do projektu pokoju nastolatka.

W taki sposób oddzielone mogą być strefy snu rodzeństwa lub strefa nauki od strefy relaksu w pokoju nastolatka. Parawan zapewnia intymność i prywatność, pozwala wydzielić strefy, jak również stanowi ciekawy element dekoracyjny.

Lamelle dekoracyjne, czyli jak urządzić pokój nastolatka w nowoczesnym wydaniu

Urządzając pokój nastolatka, możesz też zdecydować się na wykorzystanie lamelli dekoracyjnych. Te wyjątkowe produkty mają formę długich drewnianych listewek. Układane są obok siebie z kilkunastocentymetrowymi przerwami, dzięki czemu tworzą widoczną, ale bardzo delikatną granicę. Jeśli chcesz zaaranżować wielofunkcyjny pokój nastolatka, warto sprawdzić te produkty.

Dlaczego warto wydzielić strefy w pokoju nastoletniego dziecka?

W pokoju dorastającego człowieka bardzo ważna jest prywatność i intymność. Z tego względu wydzielanie stref jest tak ważne. Dzięki wydzieleniu stref funkcjonalne urządzenie pokoju nastolatka jest też zdecydowanie łatwiejsze.

Aranżacja pokoju młodzieżowego, w którym wydzielono strefy i ładnie podzielono przestrzeń, będzie zdecydowanie ładniejsza. Z tego zatem względu warto zdecydować się na takie ciekawe zagospodarowanie.