Apartament w Warszawie urządzony w stylu japandi. Wnętrze idealne do życia.

Styl japandi to ukłon w stronę ascetycznej i pełnej harmonii estetyki łączącej w sobie założenia filozofii japońskiej i skandynawskiej. Wnętrza te nie znoszą przepychu, ale urzekają domowym ciepłem i designem podkreślającym styl życia zakorzeniony w naturze. Każdy szczegół ma tutaj znaczenie. Doskonale wiedzą o tym architektki z pracowni Decoroom – Małgorzata Kasperek i Katarzyna Fotek, które z wielką starannością zaprojektowały apartament o oszczędnej, ale efektownej formie, tworząc idealny azyl dla dwójki młodych ludzi.

Styl japandi

Styl japandi łączy skandynawską przytulność z japońską filozofią Zen. We wnętrzach cieszy oczy prostotą ubraną w naturalne materiały, organiczne struktury i kolory ziemi, które budują atmosferę sprzyjającą wyciszeniu i kontaktowi z przyrodą. Nic więc dziwnego, że zyskuje coraz większą popularność wśród osób poszukujących wewnętrznej harmonii i spokoju także, a może przede wszystkim, we własnym M. Tak było w przypadku apartamentu ulokowanego na obrzeżach Warszawy, którego właściciele postawili na minimalizm, wysoką jakość użytych materiałów i wyposażenia, a przede wszystkim na bezcenny spokój.

Styl japandi

Do współpracy przy projekcie wnętrz zaprosili architektki z pracowni architektury wnętrz Decoroom – Małgorzatę Kasperek, odpowiedzialną za projekt wnętrz oraz Katarzynę Fotek, która zadbała o projekt kuchni. Architektki, czerpiąc inspiracje z estetyki kultury japońskiej i skandynawskiej, stworzyły harmonijne aranżacje dopasowane do codziennej dynamiki przyszłych domowników. Nie ma tu rzeczy zbędnych, a wprowadzone materiały i elementy dekoracyjne hołdują minimalistycznej myśli i… naturze. To dzięki nim 125-metrowe mieszkanie zamieniło się w prawdziwą oazę spokoju – wnętrze idealne do życia.

Spokój i optymizm

salon z jadalnią

Efekt końcowy wymagał jednak znacznych zmian już w samym układzie funkcjonalnym zaproponowanym przez dewelopera. By otworzyć przestrzeń, a przez to wpisać ją w założoną stylistykę, zdecydowano się na wyburzenie kliku ścian. Zmiany wprowadzone w układzie funkcjonalnym mieszkania sprawiły, że wnętrza stały się przestronne, dobrze doświetlone, a przede wszystkim uporządkowane. Otwarta strefa dzienna tworzy tu wizualnie harmonijną całość, w której wyraźnie zaznaczono funkcje poszczególnych pomieszczeń. Część wypoczynkowa została symbolicznie oddzielona od jadalnianej poprzez sofę, a pozostawiony w strefie kuchennej szacht subtelnie „ukrywa” kuchnię pozostawiając ją jednocześnie otwartą na strefę dzienną. Koncepcję spaja starannie dobrana kolorystyka. Dominują tu charakterystyczne dla obydwu stylów (japońskiego minimalizmu i skandynawskiej przytulności) barwy ziemi: złamane biele, beże, szarości, ale także typowo dalekowschodnie brązy i czerń oraz zgaszona zieleń (na ścianach w salonie), która w Japonii symbolizuje spokój i optymizm.

Razem, a jednak osobno – salon z jadalnią

sofa i fotele w stylu scandi

W części dziennej na pierwszy plan wysuwa się jasna sofa i fotele w stylu scandi. Zgodnie z założeniami stylistycznymi, ich tapicerowane siedziska o miękkich liniach i zaoblonych krawędziach, przyciągają uwagę wyrafinowanymi kształtami i dopracowanymi detalami.

Dąb Bagienny Cognac

Obok nich niski minimalistyczny stolik z jasnego drewna, wyraźnie nawiązujący do tradycyjnego wzornictwa japońskiego, dopełnia aranżację tej minimalistycznie urządzonej strefy wypoczynku. Nie ma tu żadnych zbędnych dekoracji ani detali, które odwracałyby uwagę od starannie dobranych mebli i czystych płaszczyzn okładzin ściennych. Podobnie jest w jadalni, którą organizuje duży stół o prostej, tradycyjnej formie. Uzupełniony został równie nienagannymi w wyglądzie drewnianymi krzesłami. Jasną, stonowaną kolorystykę podkreśla podłoga w mocno skontrastowanym do otoczenia kolorze Dąb Bagienny Cognac.

Kuchnia w naturalnej odsłonie

ciemna podłoga

W części kuchennej również pojawia się drewno, jednak o ciemnym wybarwieniu. Wykonana przez stolarnię Decoroom, a zaprojektowana przez arch. Katarzynę Fotek, zabudowa kuchenna zachwyca frontami wykończonymi fornirem w kolorze wędzonego dębu. Fronty z ramką prostą stanowią mocny, dekoracyjny akcent w tej minimalistycznie urządzonej przestrzeni. Efekt potęguje brak szafek górnych, z których architektka zrezygnowała świadomie, by dodać wnętrzu lekkości, tak pożądanej w estetyce japandi. Zgodnie z przyjętą stylistyką dębowe fronty szafek pełnią tu jeszcze jedną zasadniczą funkcję – zbliżają wnętrze do natury. Ten zamysł podkreśla także ciemna podłoga Tubądzin eksponująca rysunek kamienia oraz oryginalny, biały blat kuchenny o porowatej, organicznej strukturze.

Łazienki na lata

Do aranżacji przestrzeni kuchennej śmiało nawiązuje również wykończenie obydwu łazienek. Zostały one utrzymane w podobnej, ciemnej tonacji kolorystycznej, eksponując przy tym wszystkie zalety wizualne naturalnych materiałów użytych w kuchni. Stąd w obu łazienkach odnajdziemy płytki inspirowane rysunkiem i strukturą kamienia, które ocieplają drewniane dekory płytek wybranych z portfolio Ceramiki Paradyż.

W łazience z prysznicem całość uzupełnia paleta stonowanych kolorów ziemi, a w tej wyposażonej w wannę – czerń. Podkreślają one też naturalny charakter obu pomieszczeń, gdzie rolę dekoracji pełni starannie dobrane wyposażenie. Odnajdziemy tu m.in. armaturę i ceramikę marki Omnires, kabinę i brodzik z oferty Radaway oraz stelaż podtynkowy Roca. Wysokiej jakości elementy wyposażenia wnętrz są bowiem nierozerwalnie związane z założeniami stylu japandi. Solidne i trwałe elementy zostają z nami na lata, dzięki czemu nie zaśmiecamy środowiska i wykazujemy troskę o naszą planetę.

Osiągnąć Zen

Od stylistycznego reżimu nie odbiega także wystrój sypialni. Utrzymana w jasnej palecie barw natury, ocieplona drewnem i przytulnymi tkaninami doskonale wpisuje się w koncepcję wszystkich wnętrz. Ograniczone do minimum meble o prostej, oszczędnej formie i czystych liniach nie zakłócają panującego tu spokoju i harmonii. Wręcz przeciwnie, wyselekcjonowane wyposażenie i subtelne dekoracje zachęcają do wypoczynku i kontemplacji, a przy tym pomagają zachować to, co w życiu najważniejsze – duchową więź z samym sobą i otaczającym nas światem.

Projekt wnętrza: Małgorzata Kasperek, architekt wnętrz Decoroom

Projekt kuchni: Katarzyna Fotek, architekt wnętrz Decoroom Kitchen

Stylizacja: Maria Szymańska / Wnętrza w Obiektywie

Zdjęcia: Kamila Markiewicz-Lubańska / Wnętrza w Obiektywie