Zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia naszego dorocznego plebiscytu architektonicznego – Galę Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022. Odbędzie się ona 6 czerwca 2023 roku o godz. 17:00 w nowym budynku Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie. Tego dnia zostaną wręczone nagrody w głosowaniu internatów, poznamy wyniki głosowania jury oraz zwycięzcę Grand Prix, a także swoją premierę będzie miała książka pt. Teorie i manifesty polskich architektów„.

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022 to doskonała okazja nie tylko do podsumowania ubiegłego roku w polskiej architekturze, ale także możliwość spotkania i wymiany poglądów w branżowym gronie.

Plebiscyt Polska Architektura XXL to najbardziej kompleksowy przegląd aktywności polskiej architektury. Świadczy o tym ilość wybranych realizacji oraz profesjonalne grono jurorów oceniających dokonania pracowni projektowych. Projekty były wybierane w sześciu kategoriach i 12 subkategoriach. Została również przyznana nagroda Grand Prix. W sumie głosowano na 66 realizacji architektonicznych.

Co w programie Gali?

Poza ogłoszeniem wyników uczestnicy będą mogli wysłuchać manifestu Szymona Wojciechowskiego z pracowni APA Wojciechowski Architekci, który promuje książkę „Teorie i manifesty polskich architektów” – zestaw wypowiedzi teoretycznych biur projektowych, których projekty były finalistami plebiscytu organizowanego w 2022 roku.

Goście Gali wysłuchają również wykładu na temat obiektu, który zwyciężył w kategorii głównej – Grand Prix. Poprowadzą go autorzy projektu. Kto to będzie? Tego jeszcze nie zdradzimy.

Zwieńczeniem wydarzenia będzie bankiet w jednym z najciekawszych, polskich obiektów architektonicznych, którego oddanie do użytku planowane jest w 2023 roku.

Nowy obiekt na mapie Szczecina

Nie bez powodu tegoroczna Gala odbywa się w nowym budynku Morskiego Centrum Nauki.

Budynek, który z daleka przypomina zacumowany u brzegu okręt, ma 122 metry długości i 14 metrów wysokości. Za projekt odpowiada pracownia Płaskowicki i Partnerzy. Trzy poziomy w jego wnętrzu zajmą przestrzenie wystawiennicze, na których dominować mają interaktywne prezentacje związane ze środowiskiem wodnym; atrakcją budynku z pewnością jest planetarium, a funkcje gmachu uzupełniają sale konferencyjne, edukacyjne, warsztatowe. Na dachu budynku znajduje się taras widokowy.

Aby wziąć udział w Gali wystarczy zapisać się TUTAJ.

Partnerzy Gali

Bauder Polska, Velux Commercial

Organizator

Grupa Sztuka Architektury

Współorganizator Gali

Morskie Centrum Nauki

Patroni Honorowi

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

SAK, DAFA, PLGBC, SARP, TUP