ekstrawaganckie meble

Na przestrzeni wieków człowiek używał różnych stylów urządzania domu. Możliwości aranżacji wynikały ze statusu społecznego, konkretnego czasu czy po prostu możliwości. W XX wieku, gdy większość z nas zaczęła mieszkać w miastach i korzystać z małych mieszkań, zmieniło się podejście do stylizacji lokum. Zaczęło ono być coraz bardziej ważne, a poprzez wybranie jednego z dostępnych stylów pokazujemy również nasz charakter. Dziś mało kogo dziwią ekstrawaganckie meble, bo niejako nie stanowią już czegoś dziwnego.

Styl nowoczesny kluczem do ekstrawagancji

Pojęcie czegoś oryginalnego jest bardzo subiektywne. Nawet żyjąc i wychowując się w czasach polskiego PRL-u wiele rzeczy mogliśmy uznać za dziwne czy specyficzne. Dla ludzi, korzystających z kartek na żywność, ekstrawaganckie meble stanowiły te produkty, których nie posiadał każdy. Dzisiaj jednak wiele sklepów oferuje asortyment o dość podobnym stylu, jednak dzięki zastosowaniu w domu stylu loftowego czy nowoczesnego możemy się wyróżnić. 

To co dziś nazywamy stylem nowoczesnym to przede wszystkim nastawienie na jasne, duże, otwarte przestrzenie, a których nie znajdziemy wiele dekoracji. Barwy używane w mieszkaniu o stylu nowoczesnym są stonowane, oparte na bieli, czerni, szarości, pozbawione kolorów intensywnych i ciepłych. Bije tu przede wszystkim chłód i spokój, chociaż mogą być one przełamane przez ciepło drewna. Bliźniaczy wręcz styl loftowy, również zyskujący wielką popularność, daje nam możliwość wkomponowania przestrzeni poindustrialnych o minimalistycznym i surowym charakterze w nowoczesną formę mieszkania. Wystające rury, sporo kamienia, betonu i otwartych przestrzeni daje ogromne możliwości aranżacji i pole do wprowadzenia ekstrawaganckich mebli, choć wpisanych w nowoczesność.

Im mniej mebli tym lepiej

W stylu nowoczesnym wszystko ma swoje miejsce. Nie może być to przestrzeń zagracona. Znajdziemy tu minimalistyczne kanapy czy sofy w kolorach szarości, czerni czy bieli, przy których umieścimy stylowy stolik kawowy i stonowaną szafkę rtv. W sypialni możemy skorzystać z funkcjonalnej komody i zaopatrzyć się w metalowe półki. Umieszczone w naszym domu ekstrawaganckie meble mogą być z metalu lub drewna. Ich surowość może przywodzić na myśl słoność morza śródziemnomorskiego lub rozsiewać czas uroczego drewnianego domku babci. Wybór właściwego charakteru mebli nowoczesnych zależy jedynie od naszej uporządkowanej duszy.

Kuchnia w stylu industrialnym

Ważnym elementem nowoczesnego domu jest kuchnia. Może być oddzielona i korzystać z dużych przestrzeni, jak również być zaaranżowana. Powinna mieć duże okna, zapewniające ogrom światła. Jeśli chcemy aby zachowała styl loftowy umieśćmy w niej takie elementy jak drewno, beton, kamień czy szkło. Szafki w kuchni mogą być białe lub np. szare, a na samym blacie nie powinno znajdować się wiele sprzętów. Stół jadalny może być drewniany, nad nim warto umieścić stylowe lampy, dające zarówno oświetlenie posiłku jak i zapewniające dobry klimat przestrzeni. Świetnie sprawdzą się także krzesła metalowe do kuchni, podkreślające surowość. A jeśli urządzona jest ona oddzielnie, możemy podkreślić jej styl stosownymi przesuwanymi drzwiami. Pamiętajmy, aby urządzając nowoczesną przestrzeń domu kierować się minimalizmem i dobrym smakiem i bazować na strukturach odpowiednich.