W przepięknej, górzystej okolicy, w bliskim sąsiedztwie jeziora Lugano, powstała Residenza Ra Curta. Projekt pracowni A++ autorstwa Paolo i Carlo Colombo zachwyca nowoczesną bryłą i minimalistycznymi, eleganckimi wnętrzami. Z okien rezydencji roztacza się widok na piękny szwajcarski krajobraz, a wykorzystane w projekcie spieki kwarcowe włoskiej marki Laminam stanowią idealny pomost między architektonicznym kunsztem domu a otaczającą go naturą.

Montagnola to niewielkie szwajcarskie, choć włoskojęzyczne, miasteczko położone w pobliżu granicy obu krajów. Projekt bryły rezydencji Ra Curta podyktowany został górzystym ukształtowaniem terenu, a jego architektura nawiązuje bezpośrednio do naturalnych elementów morfologicznych działki. Cztery bloki budynku zaprojektowano tak, aby nawzajem stanowiły swoje odzwierciedlenie, zachowując niezbędne proporcje i symetrię. Niełatwy przez swoją niejednolitość i zróżnicowanie wysokości teren wymusił na architektach zaplanowanie dwóch klatek schodowych, które jednocześnie łączą poszczególne bryły rezydencji i wpisują się w styl zabudowy miasteczka. Wspaniałe widoki na okolicę i pobliskie jezioro zapewniają duże tarasy przypominające poziome ostrza.

spieki kwarcowe

Lekkość wielowymiarowej konstrukcji

Mimo skomplikowanego rysunku bryły, architektom udało się uzyskać efekt jasności i lekkości. Jest to po części zasługa świetlistego wykończenia okładzin ze spieku kwarcowego marki Laminam, który został wykorzystany na elewacji. Projektowanie według wysokich standardów estetycznych i jakościowych wymaga zastosowania naturalnych surowców, zrównoważonych technologii i głębokiej dbałości o szczegóły. Wizja ta stanowi punkt styku pomiędzy filozofią A++ i Laminam – mówią architekci.

Paolo i Carlo Colombo wybrali utrzymane w eleganckich tonach złamanego beżu i szarości spieki kwarcowe z kolekcji I Naturali – Diamond Cream Bocciardato. Materiał, doskonale imitujący kamień naturalny, nadaje budynkowi elegancki charakter. Jednocześnie jego niejednolita, groszkowana powierzchnia dodaje elewacji surowości. 

Spieki kwarcowe

Spieki kwarcowe są idealnym wyborem do zastosowania na zewnątrz. To niezwykle nowoczesny materiał, lekki – a więc też łatwiejszy do montażu niż kamień naturalny – a jednocześnie bardzo trwały. Powstaje z naturalnych minerałów, jest odporny na działania wysokich temperatur i niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dzięki braku żywicy i pigmentów organicznych jest odporny na promienie UV – przez lata nie zmienia koloru – nawet w gorących, bardzo nasłonecznionych lokalizacjach. Spośród mnogości dostępnych wzorów łatwo jest stylistycznie dopasować charakter spieku do miejsca, w którym jest stosowany.

spieki kwarcowe

Komfort i elegancja w domowym spa

Konsekwentne nawiązania do otaczającej natury widać nie tylko w bryle Residenza Ra Curta, ale i we wnętrzach. Szczególną uwagę zwrócono na przestronność, otwartość i jasność pomieszczeń, zachowując przy tym jak najwięcej prywatności. Efektem są całkowicie przeszklone strefy dzienne
i dobrze doświetlone, lecz intymne, strefy sypialne. Zarówno przestrzenie wspólne, jak i prywatne zaprojektowano tak, aby osiągnąć maksymalny komfort życia mieszkańców. Ogromne przeszklenia ścian ułatwiają kontakt z przyrodą, a wykorzystane we wnętrzach materiały stanowią kontynuację naturalnego otoczenia inwestycji.

spieki kwarcowe

Oprócz przestrzeni dziennych i nocnych, do dyspozycji właścicieli oddano komfortową część basenową. Zaprojektowana w minimalistycznym stylu, z delikatnym liniowym oświetleniem sprzyjającym relaksowi, została – podobnie jak elewacja – wykończona wielkoformatowymi spiekami. Aby zachować spójność stylistyczną z resztą projektu, architekci również tu postawili na płyty Laminam Diamond Cream Bocciardato, które nadały ścianom i posadzkom wykończenie o fakturze naturalnego kamienia. Jasny monolit ścian i obudowy niecki basenowej przełamano pojedynczą ciemną powierzchnią tylnej ściany.

spieki kwarcowe

Wykorzystanie spieków kwarcowych w obudowie basenu sprzyja nie tylko nadaniu mu eleganckiego charakteru, ale ma też szereg walorów funkcjonalnych. Płyty ze spieku są trwałe, odporne na erozję
i blaknięcie, a także uszkodzenia mechaniczne i te spowodowane środkami chemicznymi. Mają właściwości antypoślizgowe, przeciwgrzybicze i antybakteryjne, co jest szczególnie istotne w przypadku pomieszczeń o dużej wilgotności.

Monolityczny, surowy, a jednocześnie niezwykle elegancki projekt pracowni A++ z pewnością przypadnie do gustu zwolennikom przenikania się natury i architektury. Dzięki autorskiemu sposobowi wpisania w otoczenie i zastosowaniu spójnych stylistycznie, naturalnych materiałów wykończeniowych najwyższej jakości, idealnie odzwierciedla swoje unikatowe położenie – łączy szwajcarską precyzję i dbałość o detal z włoskim dolce vita.

Projekt: A++

Autor zdjęć: Giacomo Carena

Tekst: Ola Stachulska