Dom na wodzie – już samo to określenie budzi ciekawość. A jeśli powiemy, że ten pływający obiekt – położony na Motławie w Gdańsku – to hotel butikowy, który każdy może wynająć, i dodamy, że FloHotel wyposażony jest w inteligentne technologie od ABB? Zaintrygowani? Zapraszamy na wirtualną przechadzkę po jedynym tego typu obiekcie w Trójmieście – futurystycznym wodnym apartamencie.

Z historią w tle

Nie sposób go przeoczyć i to pomimo doborowego sąsiedztwa, w jakim się znajduje. FloHotel położony jest 500 metrów od gdańskiej starówki z jej najbardziej znanymi punktami na turystycznej mapie miasta, jak Długi Targ, Żuraw czy Fontanna Neptuna. Pływający apartament spółki Floating Gdańsk zwraca uwagę swym futurystycznym kształtem. Jego modułowa konstrukcja została wykonana z połączenia kompozytu, włókna szklanego i nowoczesnej izolacji na wzór jachtów, co czyni go niezwykle funkcjonalnym, ale i energooszczędnym. Niezapomniane wrażenie robią też przestronne przeszklenia, które wystarczy rozsunąć, by dotknąć tafli wody.

Powierzchnia użytkowa apartamentu to 80 m2 – znajduje  się tu salon połączony z aneksem kuchennym, sypialnia oddzielona mobilną ścianką oraz łazienka z prysznicem. Wnętrze zaprojektowano we współczesnej stylistyce. Uwagę zwracają przede wszystkim nowoczesne, eleganckie meble i starannie dobrane detale. Dominuje jasna tonacja, jednakże ożywiają ją różne odcienie koloru niebieskiego, co w naturalny sposób nawiązuje do barw marynistycznych, zielonego
i żółtego, np. poduszki czy tapicerka designerskiego fotela. To niejedyny taki akcent w tym luksusowym wnętrzu. Znajdziemy tu również inną ikonę designu – słynną wyciskarkę do cytrusów Philippe’a Starcka zaprojektowaną dla włoskiej firmy Alessi. Obcowanie z wzornictwem światowej klasy na pewno umila weekendowy wypoczynek, ale tym, co czyni go naprawdę beztroskim, są rozwiązania technologiczne.

Patrząc w przyszłość

FloHotel wyposażony jest w najnowsze zdobycze techniki spod znaku inteligentnego budownictwa. To funkcjonalny i łatwy w obsłudze system marki ABB free@home®, który z powodzeniem można zaimplementować także we własnym mieszkaniu. Co to oznacza w praktyce? Nawet kiedy pierwszy raz mamy do czynienia z takimi rozwiązaniami, jesteśmy w stanie intuicyjnie sterować urządzeniami w hotelu tak, by czuć się w nim komfortowo. Naścienny osprzęt z serii FUTURE w czarnej matowej obudowie nawiązującej do koloru zabudowy kuchennej, panel dotykowy zainstalowany na ścianie obiektu albo specjalna aplikacja w telefonie – to dzięki nim możemy opuszczać żaluzje, by odgrodzić się od wzroku przechodniów spacerujących brzegiem rzeki. Lub odwrotnie: w prosty sposób podciągnąć je, eksponując spektakularny widok. Równie łatwo ustawimy odpowiednie oświetlenie w zależności od tego, jak planujemy spędzić czas – z książką na wygodnej kanapie czy też nadrabiając zaległości filmowe i oglądając filmy w telewizorze typu smart.

Dodatkowym atutem tego miejsca są światła ledowe zainstalowane w podłodze, które również zaprogramujemy według uznania, podobnie jak odpowiednią temperaturę dzięki ogrzewaniu podłogowemu albo klimatyzacji. Możliwa jest także kombinacja powyższych ustawień, pod postacią tak zwanych scen. System zapamiętuje określone konfiguracje i samodzielnie dostosowuje oświetlenie, klimatyzację, rolety, telewizor lub inne parametry do wskazanych okoliczności zgodnie
z preferencjami każdego z gości. A gdy zapragniemy wyruszyć na zwiedzanie miasta, wystarczy nacisnąć jeden przycisk aktywujący funkcję „wyłącz wszystko”. Da nam to pewność, że żadne
z urządzeń, w które wyposażony jest apartament, nie będzie działać niepotrzebnie podczas naszej nieobecności.

Czemu by nie połączyć przyjemnego z pożytecznym? Weekendowy wyjazd to dobry moment, żeby takie rozwiązania poznać i przetestować na własny użytek. Przekonany jest o tym ekspert do spraw automatyki budynków w ABB, Jarosław Grabowski: Dzięki tego typu obiektom technologie, z którymi stykamy się tylko w mediach, są na wyciągnięcie ręki. Możemy zobaczyć na własne oczy, czym tak naprawdę jest automatyka w domu, jakie daje nam możliwości i korzyści. Jeżeli nie do końca jesteśmy przekonani co do takiej instalacji we własnym mieszkaniu, wynajęcie inteligentnego apartamentu na weekend to świetna okazja, aby zmienić zdanie.