Zasłony, rolety, żaluzje

Tradycyjne zasłony i delikatne firany, funkcjonalne rolety czy przeżywające renesans żaluzje? To dylemat, przed którym staje każdy, kto podejmuje się budowy domu czy remontu mieszkania i z którym na co dzień mierzą się projektanci wnętrz.

Dobra wiadomość? Z zadania, jakim jest aranżacja dekoracji okiennej można wyjść zwycięsko, pod warunkiem poznania optymalnych zastosowań, wad i zalet każdego z rozwiązań oraz pomieszczeń, w których się sprawdzą. Jeszcze lepsza wiadomość jest taka, że wszystkie te praktyczne wskazówki znajdziecie w naszym artykule.

Klasyka, czyli zasłony z firanami

Najbardziej tradycyjne z rozwiązań, dobrze znane z czasów dzieciństwa, gdy miejsce za zasłoną było niezastąpione przy zabawie w chowanego, a zdobna firana służyła za welon. Z równym powodzeniem zdobią dzisiejsze salony, gdzie z pewnością odnajdą się ze względu na dekoracyjny charakter tkanin – mnogość splotów, wzorów, faktur – i nieograniczony asortyment elementów wykończeniowych (od karniszy i ich wymiennych zakończeń, po klamry do upinania zasłon czy specjalne taśmy tworzące plisy). A to jeszcze nie wszystko, bo każda z takich tkanin daje praktycznie nieskończenie wiele możliwości upięcia czy marszczenia z wykorzystaniem wspomnianych akcesoriów oraz kombinacji z innymi materiałami. Kolejną z zalet jest łatwość wymiany poszczególnych elementów aranżacji okna, gdy się opatrzą oraz czyszczenia – najczęściej wystarczy własna pralka.

White, elegant living room with fireplace, tv, coffee table and two sofas

Co więcej, współczesne zasłony mają też wiele zastosowań dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technologicznym. Na rynku dostępne są tkaniny o szczególnych właściwościach: zaciemniające, wygłuszające lub trudnopalne. Ale nawet standardowe materiały o dużej grubości stanowią barierę termiczną między oknem a pomieszczeniem, ograniczając uciekanie ciepła (trzeba tylko pamiętać, by nie zasłaniać kaloryfera często położonego w okolicach okna). Niemniej w przypadku mięsistych, a co za tym idzie, często ciężkich tkanin może pojawić się problem z ich sprawnym użytkowaniem. Wybrani producenci, jak marka Marcin Dekor, proponują karnisze napędzane elektrycznie, które wyręczą nas w mozolnym przesuwaniu takich zasłon, a świetnie sprawdzą się również, gdy mamy przestronne okna. I w końcu argument nie do przebicia na korzyść karniszy: to jedyna dostępna opcja w przypadku ściany wygiętej w łuk lub okien zwieńczonych łukiem. To niesie za sobą kolejną funkcjonalność zasłon, niezwiązaną z dekoracja okien – dzielenie przestrzeni w roli kurtyn.

Tymczasem po stronie wad należałoby zapisać przede wszystkim skłonność do absorbcji kurzu. W związku z tym zasłony nie są rozwiązaniem rekomendowanym dla alergików i do użytku w pokojach dziecięcych. Podobnie jak w łazienkach, gdzie z oczywistych powodów dużej chłonności wilgoci nie sprawdzą się. Odnajdą się za to w salonach, a transparentne tkaniny firanowe będą szczególnie funkcjonalne w mieszkaniach położonych na parterze lub w bliskim sąsiedztwie innych zabudowań. To z powodu możliwości ograniczenia widoczności z zewnątrz przy jednoczesnym zachowaniu dostępu światła. 

Modern apartment with open wood kitchen with table and long countertop

Nowoczesność, czyli rolety

Pod hasłem rolet okiennych kryje się w istocie co najmniej kilka zróżnicowanych odmian tej dekoracji. Są to zarówno dekoracyjne rolety rzymskie, wykonane z tkanin firanowych lub zasłonowych, jak i typowe rolety materiałowe. Te drugie mogą być montowanie do ramy okiennej, do sufitu lub nad oknem, a ze względu na zasadę działania dzielą się na kilka rodzajów: rolety materiałowe zwijane, rolety typu dzień-noc oraz rolety 3D, nieco przypominające swoim działaniem żaluzje. Wszystkie one występują zarówno wersji wolnowiszącej, jak i w kasecie.

Ta różnorodność, która cechuje ofertę Marcin Dekor, to ich niewątpliwy atut, podobnie jak niemal nieograniczony wybór tkanin, z których mogą być wykonane, a także dostępność w wersji automatycznej i półautomatycznej w przypadku rolet rzymskich. Pierwsza z opcji umożliwia opuszczanie i podnoszenie rolet za pomocą pilota lub dzięki specjalnej aplikacji w telefonie lub tablecie, którą steruje się urządzeniami w inteligentnych budynkach. Wariant półautomatyczny ułatwia obsługę dzięki funkcji samoczynnego opadania tkaniny poprzez delikatne pociągniecie łańcuszka bez konieczności obracania go.

W skład szerokiego wachlarza tkanin roletowych  o różnym stopniu transparentności wchodzą także te o specjalistycznych przeznaczeniach. Mamy zatem do dyspozycji materiały odbijające światło (tkaniny typu SILVER i PEARL) albo zaciemniające (BLACKOUT), które będą w stanie niemal całkowicie odciąć dostęp światła do pomieszczenia, gdy uzupełnimy je o prowadnice boczne. A to oznacza, że rolety są rozwiązaniem idealnym do sypialni, gdzie cenimy sobie komfort spania w ciemności albo do pomieszczeń służących jako kino domowe.

Gdzie jeszcze montować rolety? Z pewnością w pokojach dziecięcych ze względu na możliwość wybrania kolorowych tkanin, które w wersji roletowej nie gromadzą kurzu, ale też w kuchni, gdzie nie będą pochłaniać zapachów. A także – a może przed wszystkim – na poddaszach, których okna dachowe mogą stanowić problem, jeśli chodzi o aranżację. Nie, jeśli zdecydujemy się na rolety. Wyposażone w odpowiednią tkaninę nie tylko zredukują temperaturę – często zbyt wysoką w pomieszczeniach położonych na najwyższej kondygnacji – ale też, dzięki mocowaniu do ramy okiennej, najlepiej przesłonią pochylone połacie szyb. Stanowią one też optymalny wybór do nowoczesnych wnętrz biurowych. Mówiąc o wadach, wymienić trzeba – w przeciwieństwie do zasłon – brak możliwości szybkiej wymiany poszczególnych elementów systemu roletowego, np. tkanin. Ponadto istnieją ograniczenia produkcyjne, które powodują, że rolet nie zainstalujemy na ścianie ukształtowanej w łuk.

Monochromatic gray bedroom with grunge wall, wooden bedside table, white walls and blue vintage style armchair

Renesans, czyli żaluzje

Żaluzje są przed wszystkim bardzo praktyczne, nic dziwnego, że tak często widywane są we wnętrzach biurowych. Choć trzeba powiedzieć, że to rozwiązanie passé, gdy myślimy o nowoczesnych, stylowych mieszkaniach. Co innego żaluzje drewniane, wprowadzające do pokoju wizualne ciepło, przy zachowaniu pełnej funkcjonalności w zakresie zaciemnienia pomieszczenia. Szczególnie przydatna jest możliwość regulacji stopnia ustawienia lameli w żaluzjach w zależności od kąta padania światła słonecznego i jego mocy. Zaletą, której brak poprzednim rozwiązaniom jest także wyjątkowa łatwość czyszczenia żaluzji, bez względu na materiał, z którego są wykonane, ponieważ mamy do dyspozycji specjalnie dedykowane do tego szczotki.

A wady? Żaluzje metalowe niezbyt dobrze kojarzą z dawno minioną estetyką, podczas gdy te na czasie – drewniane – są ciężkie, co powoduje, że bardzo trudno całkowicie je odsłonić. To jest też powodem, dla których nie nadają się one do dużych przeszkleń, a ze względów konstrukcyjnych nie zamontujemy ich też na ścianie z łukiem. Drewniane żaluzje nie są też polecane do wilgotnych miejsc, unikajmy ich w łazienkach. A gdzie się sprawdzą? Na pewno w biurach, które są najbardziej oczywistym wyborem, ale też w kuchniach ze względu na łatwość czyszczenia i niepochłanianie zapachów gotowania. Zwłaszcza tych jasnych, bo tak jak w salonach czy sypialniach narażonych na duże nasłonecznienie będą skutecznie je zaciemniać przy zachowaniu pełni walorów estetycznych.

Powyższe rozwiązania mogą też występować łącznie, np. jako kombinacja rolety z cienkiego materiału w roli firany oraz karnisza, na którym zawiśnie tradycyjna tkanina zasłonowa. Znajdziecie je w ofercie lidera aranżacji systemów okiennych – firmy Marcin Dekor.