Jak urządzić wielofunkcyjne pomieszczenie?

W ostatnich latach coraz częściej decydujemy się na otwartą przestrzeń, która umożliwia funkcjonalne zagospodarowanie nawet niewielkiej powierzchni. W nowoczesnych mieszkaniach niezmiennie panuje trend łączenia salonu z kuchnią i jadalnią. Jak jednak sprawić, by taka aranżacja zachowała spójność, a wnętrze spełniało każdą ze swoich funkcji?

Połączenie salonu z kuchnią i jadalnią może przynieść wiele korzyści. Pozbycie się ścianek działowych to szansa na większą przestrzeń i swobodę jej aranżacji. Poza tym połączenie strefy dziennej i jadalnej umożliwia domownikom wzajemny kontakt, a także codzienny wspólny relaks przed telewizorem czy kominkiem i podczas spożywania posiłków. Poznaj wnętrzarskie triki, które umożliwią Ci funkcjonalne zagospodarowanie salonu połączonego z kuchnią i jadalnią!

Jak wydzielić poszczególne części pomieszczenia?

Kluczem do sukcesu podczas aranżacji wielofunkcyjnych pomieszczeń jest odpowiednie wydzielenie stref. Dzięki temu wnętrze wyda się optycznie większe, a Ty unikniesz wrażenia chaosu. Jak to zrobić?Połóż na podłodze dywany różnej wielkości. Umiejętnie dobrana wykładzina to idealny sposób na wydzielenie osobnej strefy, a przy okazji wizualne ocieplenie wnętrza (pomoże Ci w tym np. miękki dywan Royal Marocco light grey/cream ze sklepu internetowego Dekoria). Dywan możesz położyć pod stolikiem kawowym obok kanapy (w ten sposób zaznaczysz część dzienną) lub pod stołem i krzesłami w części jadalnej. Pamiętaj jednak, żeby był na tyle duży, by krzesło odsunięte od stołu nie wychodziło poza jego obręb.

  • Zastosuj różne rodzaje oświetlenia. Dobrym sposobem na oddzielenie stref jest wykorzystanie różnych lampionów i żyrandoli. Dzięki temu nie tylko podkreślisz charakter każdego fragmentu wnętrza, ale też dobierzesz rodzaj oświetlenia do swoich indywidualnych potrzeb. Przykładowo w części dziennej warto wykorzystać lampę stojącą, której punktowe oświetlenie ułatwi Ci czytanie gazet lub książek, a jednocześnie będzie wspaniałą ozdobą – w tej roli sprawdzi się np. wysoka lampa podłogowa Monaco Gold. W kuchni warto zainstalować lampę wiszącą z żarówką o dużej mocy (mocne światło ułatwi Ci przygotowywanie posiłków), zaś w części jadalnej – jedną lub dwie lampy nad stołem albo komplet eleganckich świeczników.
  • Pamiętaj o ustawieniu mebli. One także mogą pomóc Ci w wydzieleniu osobnych stref. Aby oddzielić jadalnię od salonu, możesz np. ustawić kanapę tyłem lub bokiem do stołu – w ten sposób osoba, która siedzi na sofie, będzie miała przed oczami nie stół, a kominek lub telewizor. Najpopularniejszym sposobem na wizualnie oddzielenie kuchni jest zaś wykorzystanie blatu kuchennego, który może odgrywać rolę niskiej ścianki, a przy okazji stanowić dodatkową przestrzeń do przechowywania. Podczas aranżacji pamiętaj, by zachować wystarczająco duże odległości między meblami, które pozwolą na ich swobodne użytkowanie.

Salon z kuchnią i jadalnią – jak zachować spójność aranżacji?

Wydzieliłaś osobne strefy w pomieszczeniu? W takim razie pora na dekorację wnętrza. Choć wybór mebli z jednej kolekcji lub w podobnej kolorystyce może wydawać się pomocny, nie jest to konieczne – co więcej, nadmiar jednej barwy może wprowadzić do wnętrza niepotrzebną monotonię.

Aby zachować spójność aranżacji, wystarczy więc wybrać tkaniny w podobnych kolorach i wzorach – np. poduszki i siedziska na krzesła w jadalni, które będą współgrać z poduszkami na kanapie. Dobrym sposobem na urozmaicenie aranżacji będą sukienki na krzesła, np. z tkaniny Quadro, dzięki którym część jadalni zyska „salonową” elegancję.

Innym pomysłem jest zastosowanie rolet rzymskich w kuchni oraz zasłon w salonie, wykonanych z tej samej tkaniny lub w tym samym kolorze (np. błękitne i miętowe odcienie z kolekcji Gardenia, Urban Jungle i Jupiter). Jednocześnie warto urozmaicić aranżację salonu za pomocą zwiewnych woalowych firan, które dodadzą jej lekkości i domowego charakteru.

fot. Dekoria