Krakowska pracownia architektoniczna STANDart ARCHITEKCI otrzymała nagrodę UDAD Award Winner 2023 w międzynarodowym konkursie w dziedzinie architektury. Zaprojektowane przez nich hotel Hyatt Place Kraków oraz apartamentowiec River Line to najpiękniejsze budynki w Polsce według jury międzynarodowego konkursu organizowanego APR.

Urban Design & Architecture Design Awards jest jedną z najważniejszych nagród w branży architektonicznej na świecie przyznawaną od 2018 roku przez organizację Architecture Press Release. Zgłoszenia zostały oceniane przez 13 ekspertów, którzy skoncentrowali się na wysokiej jakości projektu, oryginalności, innowacyjności oraz użytkowości i wkładzie w zrównoważony rozwój.

Tegorocznymi zwycięzcami w kategorii Urban Design & Architecture Design 2023 zostali: Hotel Hyatt Place oraz apartamentowiec River Line.

STANDart ARCHITEKCI

Hotel Hyatt Place zlokalizowany się w sąsiedztwie kultowych krakowskich Błoń i stadionu Wisły Kraków otwarcie miał miejsce w 2022 roku. To połączenie funkcjonalności i wygody w użytkowaniu z niezwykłym designem. Budynek składający się z 8 kondygnacji mieści garaż, pomieszczenia techniczne, rowerownię, sale fitness, sauny z przebieralniami i zapleczem sanitarnym dla gości hotelowych, salę wielofunkcyjną (z funkcją konferencyjną), dwie sale obsługi, kuchnię oraz zaplecze socjalne i sanitarne dla obsługi hotelowej a także biuro. Ale nowoczesne i świadome budownictwo to także rozwiązania przyjezdne środowisku, dlatego budynek i towarzyszące mu urządzenia budowlane zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zracjonalizować zużycie energii. Za projekt odpowiada Tomasz Gurgul i Anna Marek-Pelc.

– To dla nas ogromna radość, ale także powód do dumy, że aż dwa nasze projekty zostały nagrodzone. Inwestor, którym w obu przypadkach była firma Core, zlecił nam projekty z zadaniem stworzenia nowoczesnej architektury połączonej z wysokiej jakości materiałami, która miała przyczynić się do podniesienia walorów estetycznych okolicy. Otrzymane nagrody utwierdzają nas w przekonaniu, że powierzone nam zadanie udało się wykonać. – mówi Tomasz Gurgul, współzałożyciel pracowni STANDart ARCHITEKCI.

Drugi z nagrodzonych projektów, apartamentowiec River Line, to inwestycja zlokalizowana na Woli Justowskiej w pobliżu Błoni w Krakowie. River Line składa się z dwóch budynków połączonych funkcjonalnie i wizualnie. Budynki posiadają cztery kondygnacje nadziemne i jedną podziemną. Na kondygnacji podziemnej znajdują się pomieszczenia techniczne, gospodarcze oraz garaże. Części nadziemne budynków w całości przeznaczone są na cele mieszkalne. Podobnie jak w przypadku Hotel Hyatt Place, tu także nie mogło zabraknąć rozwiązań sprzyjających naturze: odpowiedniej charakterystyki energetycznej budynku i racjonalizacji zużycia energii, przy zastosowaniu rozwiązań proekologicznych np. pomp ciepła. Na terenie zaprojektowano dużą ilość zieleni w nawiązaniu do otoczenia. Za projekt budynku odpowiada Tomasz Gurgul wraz z zespołem, w skład którego wchodzi Anna Marek-Pelc, Joanna Kozioł Bitka, Bożena Górna.

Tekst: Anna Hołub