Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie

Przy ul. Rakowieckiej w Warszawie działa jedna z najlepszych szkół muzycznych w Polsce. Neogotycki budynek stał się punktem wyjścia dla jej twórców pracowni Konior Studio. Tak powstał projekt na światowym poziomie, którego sercem jest profesjonalna sala koncertowa. Zapraszamy na prezentację obiektu w ramach cyklu Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL, którą poprowadzi Dominik Koroś z Konior Studio. Widzimy się 16 lutego 2023 o godz. 10:00. Zapisz się już teraz.

Zabytkowy gmach dawnego sierocińca został starannie wyremontowany i zaadaptowany do nowych funkcji – a także połączony z salą koncertową. Jak podkreśla sam autor jego celem nie było konkurowanie z neogotyckim gmachem. „Zastany kontekst zainspirował nas do stworzenia z zewnątrz architektury tła wyrażonej kontynuacją struktury, skali i rytmów gmachu istniejącego natomiast wewnątrz świata pełnego detali akustycznych podporządkowanych muzyce i ciszy„.

Ze względu na układ przestrzenny brył, ale i duże potrzeby (sala koncertowa miała pomieścić 700 uczniów, 200 pedagogów i 500 melomanów) praca architektów nie sprowadziła się tylko do posadowienia na tyłach istniejącego obiektu nowej bryły. Aby ułatwić komunikację użytkowników, ale i otworzyć szkołę na miasto zdecydowano się nie tylko zredukować jej ogrodzenie, ale i zaproponować całkiem nowe wejście do sali koncertowej.

Sercem całego założenia jest sala koncertowa” – podkreśla zespół pracowni Konior Studio. Ta nowa bryła założona została na planie koła i otrzymała proste, gładkie, surowe elewacje, które stanowią tło dla neogotyckiego gmachu od frontu. Jak we wszystkich swoich projektach związanych z muzyką i tu Tomasz Konior formę architektoniczną sali oraz jej wnętrza zdeterminował rozwiązaniami akustycznymi

Więcej o tym ciekawej realizacji dowiecie się podczas prezentacji. Będzie można zadawać pytania i komentować.

Rejestracja na prezentację: TUTAJ

Wydarzenie na FB: TUTAJ

ORGANIZATORZY:

Grupa Sztuka Architektury, Konior Studio

PATRONI HONOROWI:

SARP, SAK, IA, DAFA

PATRONI MEDIALNI:

Architecture Snob, Nowy Magazyn, Instalacje, Point of Design, oknonet.pl, example.pl, budnews.pl, moredesigns.pl, budowa.org, budownictwo.org, nieruchomosci.biz,