jak oświetlić ścianę taśmą LED

Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, iż oświetlenie LED zrewolucjonizowało rynek. Jest niebywale energooszczędne i wytrzymałe, dzięki czemu tak chętnie wykorzystywane przy aranżacji domów, mieszkań, ale i pomieszczeń biurowych. Co jednak istotne, jego użycie daleko wyszło poza standardowe zadanie, czyli oświetlenie pomieszczeń. Dowodem tego są taśmy bądź listwy LED, które mogą się stać wyjątkową ozdobą…

  1. Szerokie wykorzystanie taśm LED.
  2. Wybór taśmy LED o odpowiedniej mocy.
  3. Połączenie aluminiowych profili z taśmą LED.
  4. Specyficzne warunki a taśmy LED.

Remontując mieszkanie bądź budując dom, niezmiennie zależy nam na uzyskaniu możliwie najwyższych walorów estetycznych. I jak pokazuje praktyka, liczy się każdy szczegół, który może zaważyć o efekcie końcowym. Dlatego też to właśnie taśmy LED są tak częstym wyborem przy aranżacji wnętrz. Co jednak istotne, zanim przejdziemy do konkretnego działania, warto w szczegółach dowiedzieć się, jak oświetlić ścianę taśmą LED.

Szerokie wykorzystanie taśm LED

Jedynym czynnikiem, jaki nas ogranicza przy wykorzystaniu oświetlenia LED, jest wyobraźnia. Mając na uwadze walory czysto praktyczne, taśma LED idealnie doświetli pomieszczenie, zwłaszcza trudno dostępne kąty, gdzie główne źródło światła nie dociera. Co więcej, stosując taśmy LED bezpośrednio na ścianach, możemy podkreślić ich estetykę, np. gdy ozdobione są stylową cegłą. Nie zapominajmy również o podświetlanych wyspach karton-gipsowych, na których znajdują się fototapety wyobrażające ulubione krajobrazy, jak i o podświetleniu ściany za telewizorem (stwarzając tym wyjątkowy klimat podczas seansów filmowych). Nie mniej popularnym rozwiązaniem są taśmy LED urozmaicone całą gamą kolorów RGB. I choć warto w tym przypadku uważać, aby dobrać kolor w odpowiedni sposób – musi pasować do stylizacji panującej w całym pomieszczeniu. Prawidłowo dobrana barwa stanie się nietuzinkową dekoracją obrazów czy nawet plakatów wiszących na ścianie.

Wybór taśmy LED o odpowiedniej mocy

Jeśli chcemy, żeby taśma lub listwa LED były odpowiednio dobrane do naszych potrzeb, musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, jakiej mocy tak naprawdę potrzebujemy. W praktyce przełoży się to na jej wykorzystanie – dekoracyjne bądź oświetlające pomieszczenie (jako wsparcie czy też alternatywa głównego źródła). Taśmy LED średniej mocy to idealny wybór, jeśli zależy nam na uzyskaniu walorów czysto estetycznych, np. podświetlając fototapetę albo obraz, jak i umieszczając taśmę na suficie. Z kolei taśmy LED wysokiej mocy to rozwiązanie praktyczne, które do dekoracji raczej się nie nadaje. Sprawiłyby, że eksponowany fragment straciłby przejrzystość i jednocześnie przyciągał zbyt wiele uwagi. Tego typu taśmy i listwy wykorzystujmy, aby dodatkowo oświetlić mieszkanie, ale również stanowisko robocze, jak np. biurko bądź blat. Praktyka pokazuje, iż wysokiej mocy taśmy sprawdzą się przy lustrach, przed którymi staramy się dojrzeć najdrobniejszy szczegół.

Połączenie aluminiowych profili z taśmą LED

Jeśli planujemy zamontować taśmę LED na płaskiej ścianie, niezbędne mogą się okazać aluminiowe profile. Bez nich otrzymamy pewnego rodzaju chaotyczny efekt, gdyż każda dioda, generując światło, będzie skupiać na sobie uwagę. Jeśli chcemy więc uzyskać jednolite, jak i równe oświetlenie, nie możemy zapominać o profilach do taśm ledowych. Bardzo szybko zorientujemy się, iż na rynku dostępny jest cały szereg zróżnicowanych modeli, w tym i montowanych bezpośrednio w ścianie (w warstwie tynku). I choć jest to rozwiązanie najbardziej schludne, mamy możliwość wybory aluminiowych profili montowanych w narożnikach, jak i na samej ścianie. I w tym przypadku nie możemy zapominać o stylu, jaki panuje w pomieszczeniu, gdyż to właśnie z nim musimy się w pełni zgrać. Ponadto akcesoria do ledów zostały przygotowane także dla bardziej wymagających użytkowników. Znajdziemy, między innymi, specjalistyczne osłony, których zadaniem jest rozproszenie światła, czy też profile automatycznie uruchamiane poprzez czujnik ruchu.

Specyficzne warunki a taśmy LED

Co zapewne zainteresuje wiele osób, taśmy LED możemy zamontować w specyficznych i wymagających warunkach jak np. przy wysokim poziomie wilgotności powietrza. Czynniki te panują w łazienkach, kuchniach, ale także i basenach, gdzie również możemy wykorzystać oświetlenie ledowe. Należy jednak pamiętać, że standardowe taśmy w tych warunkach funkcjonować poprawnie po prostu nie będą – wilgoć bardzo szybko do nich przeniknie i uszkodzi. W takich przypadkach najlepiej zwrócić się w stronę renomowanych producentów taśm ledowych, którzy przygotowali specjalne produkty wodoszczelne. Pokrywane są one wysokiej jakości powłoką, dzięki czemu możemy je umieścić nawet w bezpośrednim kontakcie z wodą. Biorąc to pod uwagę, możemy uwolnić naszą wyobraźnię i kreatywność, aby każdego rodzaju pomieszczenie spełniało nasze oczekiwania aranżacyjne. A zadanie to, dzięki taśmom LED, zrealizujemy bez najmniejszych problemów.