Zarys projektu zrodził się w głowach architektów, kiedy brali udział konkursie na Współczesny Dom Wiejski w 2014. Koncepcja została dostrzeżona po latach przez Inwestora z Lubelszczyzny, który wszedł w posiadanie zabytkowego młyna z wiatrakiem i postanowił przerobić go na dom mieszkalny. Tak powstał Dom Wiatrak będący niegdyś stałym elementem wiejskiego krajobrazu teraz zyskał nowe życie. Zapraszamy na prezentację zwycięskiego projektu domu w kategorii obiekty prywatne w głosowaniu jury Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w ramach cyklu Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL. Porozmawiamy z autorami projektu Mateuszem Piwowarskim z o4 architekci i Michałem Kucharskim o tej realizacji, swojej pracy i planach na przyszłość. Widzimy się 11 stycznia 2023 o godz. 11:00. Zapisz się już teraz.

Budynek został zaprojektowany jako wpisujący się w wiejski krajobraz. Jego forma to znany, charakterystyczny i mocny element tradycyjnej zabudowy wsi polskiej. Obiekt stara się sprostać nowoczesnemu charakterowi użytkowania i wypełniać należycie swoją nową funkcję – mieszkaniową. Stary młyn zyskał drugie życie i unowocześniony wygląd, nie tracąc swojego pierwotnego wyrazu i formy – tłumaczą architekci.

Wyzwaniem okazało się stworzenie przestrzeni mieszkalnej w bryle o charakterze wertykalnym. Dlatego też pomieszczenia zostały rozłożone na 4 poziomy. Celem uzyskania większej przestrzeni do życia zaprojektowano również część podziemną.

Charakter budynku jest podkreślony przez jego niezwykłą elewację, która została wykonana z opalonych drewnianych desek będących wcześniej elementem młyna. Na uwagę zasługują przeszklenia, jakie zostały zastosowane w części parterowej, dzięki czemu otwierają strefę dzienną na otoczenie i zewnętrzny taras.
W części podziemnej znajdują się garaż, pomieszczenia techniczne oraz salon. Na parterze znajduje się strefa dzienna z kuchnią i czytelnią. Na wyższych kondygnacjach umieszczono sypialnie z łazienkami, a antresolę wykorzystano jako przestrzeń do pracy. Warto zauważyć, że we wnętrzu umieszczono stare elementy młyna, takie jak koło paleczne czy kozioł, które nawiązują do dawnego przeznaczenia budynku.
Więcej o tej ciekawej realizacji dowiecie się podczas prezentacji. Będzie można zadawać pytania i komentować.

Rejestracja na prezentację: TUTAJ

Wydarzenie na FB: TUTAJ

ORGANIZATORZY:

Grupa Sztuka Architektury, o4 architekci

PATRONI HONOROWI:

SARP, SAK, IA, DAFA