Dywan to jeden z najważniejszych dekoracyjnych elementów wyposażenia wnętrz – to fakt. Wiadomo też, że aby w pełni wykorzystać jego potencjał, trzeba trafnie dobrać jego styl do dekorowanej przestrzeni. Jak to zrobić? Warto skorzystać z pomocy eksperta. Architektki Alina Badora i Anna Koszela wskazały swoje ulubione modele dywanów Samarth. W jakich wnętrzach je widzą?
Każdy z nas, urządzających dom lub mieszkanie, ma swoje preferencje estetyczne, inspiracje i wyobrażenia o tym, jak będą wyglądać jego wnętrza. Niektórzy, podążając za swoimi potrzebami, urządzą zgodnie z własną intuicją, inni skorzystają z pomocy architekta wnętrz. Dlaczego warto to zrobić?
Najwyższa jakość pasuje do każdego stylu
Planując zakup nowego domu, często mamy już przed oczami obraz gotowych, wykończonych wnętrz. Jeśli jednak nie do końca pewnie czujemy się w roli dekoratorów, korzystajmy z pomocy zawodowców – architektów wnętrz. Pomogą w wyborze odpowiednich materiałów wykończeniowych, podpowiedzą, gdzie znaleźć najciekawsze meble i dodatki i – mając na koncie wiele różnorodnych realizacji – podzielą się praktycznymi wskazówkami i rozwiązaniami, które osobom na co dzień niezwiązane z branżą mogłyby nawet nie przyjść do głowy.
Ważna jest natomiast świadomość stylu, w jakim chcielibyśmy urządzić dom. Zupełnie inne elementy dekoracyjne wybierzemy do klasycznego, romantycznego wnętrza, a inne do nowoczesnych, minimalistycznych przestrzeni.
Nowocześnie, surowo czy klasycznie?
Wielbicieli stylu minimalistycznego i skandynawskiego ucieszy zapewne fakt, że trendy te są nadal w modzie. Jasne, przestronne wnętrza, powściągliwość w doborze wyposażenia i dodatków, to podstawowe cechy północnego, surowego stylu. Scandi, bo o nim mowa, charakteryzuje się prostotą i harmonią. Delikatne barwy, załamana biel w towarzystwie jasnej szarości i błękitu, gdzieniegdzie przełamane mocniejszym kolorem. Naturalne materiały, jasne drewno, minimum dodatków. A te, na które się zdecydujemy, powinny dodatkowo podbić skandynawski charakter całości. Tak jak wykonany z naturalnej wełny dywan, w którym przeplatają się nici w różnych odcieniach niebieskości. Jak podpowiada architektka Alina Badora, dywan Aakaash z kolekcji Orient będzie świetnym uzupełnieniem wnętrza urządzonego w tym stylu: Subtelny wzór i uspokajająca kolorystyka dywanu idealnie plasuje go w trendzie skandynawskiego minimalizmu, w towarzystwie stonowanych materiałów – naturalnego drewna w odcieniu dębu lub orzecha amerykańskiego, miękkich tkanin obiciowych, barw ziemi. Równie dobrze pasuje do wnętrz surowych i minimalistycznych, z industrialnym mikrocementem na podłodze i szarościami w dodatkach. Ma uniwersalny, a zarazem ekskluzywny design – i ta wszechstronność zdecydowanie go wyróżnia.
Eleganckie i idealnie dobrane dodatki
Niezależnie od tego, czy stajemy się właścicielami nowego mieszkania, czy zabytkowego domu z historią, powinniśmy zwrócić uwagę na dwa aspekty. Pierwszy – wysokiej jakości materiały wykończeniowe. Drugi – dodatki z najwyższej półki. Prawdą jest, że przy pomocy dekoracji, tkanin i ozdób najszybciej można ożywić wnętrze i dostosować stylizację do swoich preferencji. Warto jednak zdecydować się na produkty wykonane z dbałością o najdrobniejsze szczegóły i wyróżniające się jakościową, aby cieszyć się ich walorami przez wiele lat. Zasada ta dotyczy także wyboru dywanu z segmentu premium. W ofercie marki Samarth znajdziemy zarówno wzory minimalistyczne, delikatne, pasujące do stylizacji nowoczesnych, jak i barwne, przypominające współczesne trójwymiarowe malowidła. Zależnie od tego, jaką rolę w naszym wnętrzu ma spełniać dywan, wybierzmy ten dopasowany stylistycznie do jego charakteru, bądź ten, który działa na zasadzie kontrastu, ożywia je i wychodzi na pierwszy plan. Architektka Anna Koszela wyjaśnia, dlaczego bogaty wzorniczo dywan, taki jak model Saagaar z kolekcji Abstract, ma wielki wpływ na odbiór całości wnętrza: To niecodzienna, bardzo udana synergia przeciwieństw. Łączą się tu szlachetne, ale kontrastowe materiały – matowa wełna i połyskujący jedwab. Pozornie przeciwstawne barwy, ciepły burgund z chłodnym, burzowym błękitem, tworzą równie zgraną, harmonijną kompozycję. To dywan o nieszablonowym wzornictwie, pasujący do wnętrz eleganckich, z charakterem i mocnym rysem indywidualizmu.
Różnorodność kluczem do sukcesu
Zależnie od potrzeb i upodobań estetycznych klientów, architekci wnętrz potrafią dobrać dodatki idealnie odpowiadające ich preferencjom. Dlatego tak istotna jest różnorodność oferty ręcznie tkanych dywanów, w której każdy znajdzie idealny dla siebie wzór. Marka Samarth oferuje kilka kolekcji różniących się wzornictwem. Linia Basic to przeważnie jednobarwne, gładkie i stonowane dywany. Tkane z jedwabiu artystycznego i naturalnej wełny, charakteryzują się spokojną kolorystyką z delikatnym wzorem. Kolekcja Abstract to z kolei bogate wzornictwo, w którym doskonale widać kunszt artystów tkaczy. To nowoczesne desenie, kontrastowe zestawienia kolorystyczne i wyraźna, niejednolita faktura.
Dywany z kolekcji Bolesławiec, wyróżnione nagrodą Must Have 2022, to z kolei propozycja dla wielbicieli klasycznego designu polskiego, gdyż zdobią je kultowe wzory znane z ceramiki Manufaktury w Bolesławcu.
Dywany z kolekcji Orient zachwycą miłośników bogatego stylu orientalnego i wschodnich klimatów. Tkane w równych proporcjach z wełny nowozelandzkiej i jedwabiu bambusowego są wyjątkowym przykładem tradycyjnej indyjskiej sztuki rzemieślniczej i luksusowo mięsistym dodatkiem do wnętrza.
Projektanci wnętrz, architekci, styliści i dekoratorzy – wszyscy oni wiedzą, jaką moc mają dodatki. Odpowiednio dobrany do wnętrza dywan może diametralnie je odmienić lub wzmocnić jego charakter. Jak wybrać właściwie? Przede wszystkim słuchając ekspertów, szukając inspiracji w realizacjach uznanych architektów. Ale odrobina intuicji i odwagi we wnętrzarskich wyborach też nie zaszkodzi!
Tekst: Magda Stroka-Felicka
Fot. Samarth