Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha na szczecińskiej wyspie Łasztownia to jedno z najnowocześniejszych obiektów w Polsce. Planetarium, multimedialna wystawa poświęcona żegludze morskiej, ponad 200 interaktywnych stanowisk na trzech poziomach, to tylko niektóre atrakcje jakie czekają na odwiedzających. Za projekt obiektu odpowiada pracownia Płaskowicki i Partnerzy. W ramach cyklu Nowe Realizacje zapraszamy na prezentację MCN, która odbędzie się 15 czerwca 2023 o godz. 10:00. Spotkanie online poprowadzi Piotr Płaskowicki. Zapisz się już teraz.
Kiedy pracownia wygrała konkurs na obiekt, w budynku miało mieścić się muzeum. Już w trakcie realizacji poszerzono funkcję gmachu także o interaktywne centrum naukowe. To właśnie z tego powodu projekt został nieco zmodyfikowany.

Elewacja budynku składa się z dwóch warstw. Jedną stanowią kolorowe panele elewacyjne, których układ i forma są – jak mówi architekci – „autorską interpretacją poprzesuwanych kontenerów morskich przypadkowo poukładanych, tworząc przestrzenny collage”. Z zewnątrz tę kolorystyczną kompozycję pokrywa czarna cięto-ciągniona siatka. Obie warstwy razem tworzą przestrzenny efekt, po zmroku uzupełniany także specjalnie zaprojektowaną iluminacją.

Budynek, który z daleka przypomina zacumowany u brzegu okręt, ma 122 metry długości i 14 metrów wysokości. Trzy poziomy w jego wnętrzu zajmą przestrzenie wystawiennicze; atrakcją budynku z pewnością jest planetarium, a funkcje gmachu uzupełniają także sale konferencyjne, edukacyjne, warsztatowe. Na dachu budynku znajduje się taras widokowy.

„Minęło 11 lat od postawienia pierwszej kreski do zakończenia realizacji. Na każdym etapie projekt wywoływał wiele dyskusji i kontrowersji. Czas pokaże jak zostanie przyjęty przez mieszkańców Szczecina i gości. Mam jedynie nadzieję, że nie będzie to obojętna reakcja.” – mówi Piotr Płaskowicki, projektant Morskiego Centrum Nauki
Więcej o tym ciekawym obiekcie dowiecie się podczas prezentacji. Będzie można zadawać pytania i komentować.

Rejestracja na prezentację: TUTAJ