W bryle nowoczesnej willi nie sposób dopatrzeć się śladów przeszłości – tak wielką przemianę przeszedł dom z lat 80. XX wieku. Nawiązania do historii sztuki i wzornictwa czekają za to we wnętrzu. Wątki te umiejętnie połączyli autorzy projektu przebudowy i aranżacji wnętrz, Małgorzata i Andrzej Bacik z pracowni MM Architekci.

Najlepsze realizacje rodzą się, gdy inwestorzy mają do projektantów zaufanie. W tym przypadku wzajemne porozumienie stało na wyjątkowo wysokim poziomie. Trzeba jednak podkreślić, że Małgorzata i Andrzej Bacik sumiennie zapracowali nie we wcześniejszych zleceniach dla właścicieli tego domu oraz ich bliskich. W rezultacie padła prośba, by „projektować jak dla siebie”, z kilkoma tylko zastrzeżeniami. Łóżko miało być o 20 cm szersze niż standardowe, okna salonu wolne od zasłon (dostęp słońca regulują specjalne żaluzje zewnętrzne), a kuchnia raczej nowoczesna. Poza tym dom, zgodnie z propozycją Małgorzaty Bacik z MM Architekci (w duecie projektowym to ona zajmuje się wnętrzami), miał harmonijnie łączyć inspiracje z różnych epok.

dom z lat 80

Metamorfoza willi trwała aż 3 lata. Nic dziwnego – prace miały szeroki zakres. Powiększono wejście, skorygowano układ okien, zmieniono elewacje (pojawiły się na niej elementy drewniane). Balkony zyskały nowe balustrady, przybył rozległy taras. Duże zmiany zaszły też w układzie wnętrz. Kuchnia została otwarta na jadalnię i salon. A wyżej wyburzenie ściany pomiędzy dwoma niewielkimi pokojami pozwoliło stworzyć dużą, wygodną sypialnię.

Wiele pokoleń… designu. Salon

art déco

Spokojna, kojąca atmosfera salonu zapowiada nastrój, jaki znajdziemy w całym domu. Starannie dobrane meble i dodatki reprezentujące różne okresy XX wieku dają miłe odczucie zasiedziałości, ale w zupełnie bezpretensjonalnej odsłonie. Zdecydował o tym staranny dobór przedmiotów z duszą. Wiele mebli, dodatków i dekoracji reprezentuje przedwojenny styl art déco i tużpowojenny mid-century modern. Należą do nich stoliki kawowe w stylu Hollywood Regency, palisandrowa komoda na cienkich nóżkach czy lustro umieszczone na ścianie przy schodach (wszystkie one pochodzą z galerii Katarzyny Sosenko w Krakowie). Głębiej w dalej w annały wzornictwa pozwala spojrzeć neobarokowy szklany żyrandol z Murano. Obraz nad komodą to kompozycja Wandy Kosińskiej-Nowak.

Mosiężna balustrada wspomnianych schodów to unikatowy projekt Małgorzaty Bacik z MM Architekci, oparty na wzorze z historycznej ryciny. Wyczuwa się w nim wyraźnie wpływy wiedeńskiej secesji – Jugendstil. Niezbędny balans wprowadzają obiekty nowoczesne, na czele z okrągłym stołem jadalnianym oraz rzeźbiarskimi lampami Gubi.

Mosiężna balustrada

Wielkie znaczenie ma też oprawa architektoniczna. Na podłodze leżą deski warstwowe Life Pure firmy Boen, wykończone trwałym lakierem z wyglądu przypominającym jednak wosk. Ten i wiele innych modeli można znaleźć w salonach Dekorian Home i na dekorianhome.pl. Z oferty sieci pochodzą także widoczne w salonie i w sypialni gzymsy marki Orac Decor. W Dekorian Home Małgorzata Bacik wyszukała ponadto leżący przed kanapą dywan firmy Epic Carpets – model Porto w odcieniu Elephant’s Skin.

Świeży smak. Kuchnia

W tę strefę przestrzeni dziennej przyciągają zachęcające aromaty, ale także zjawiskowa tapeta z motywem kwiatów w ogromnej skali.

Oryginalną trójkątną mozaikę firmy Quintesenza, złożona z czarnych i złotych trójkątów można znaleźć w salonach Dekorian Home. Lekko połyskliwe lub delikatnie spatynowane złoto przewija się przez cały dom, dając mu walor klasycznej elegancji.

mozaika firmy Quintesenza

Pojawia się tu jednak również srebro – przede wszystkim w postaci chromu m.in. w oprawach lamp dekoracyjnych. Dobre warunki do twórczych działań zapewniają za to praktyczne lampy tuby firmy AQForm. Ta samą markę MM Architekci wybrali do wykonania eleganckich złocistych plafonów nad spocznikami schodów.

Bunny’s Home Studio

Inaczej niż w salonie, w oknie kuchni pojawia się roleta rzymska z półprzejrzystej tkaniny. To dzieło Bunny’s Home Studio. Zgodnie z intencją autorki, gładki materiał tworzy korzystne tło dla kolorów i faktur salonu.

Jedwabisty dotyk. Sypialnia

Najbardziej prywatne ze wszystkich pomieszczeń domu ma także odrębny wystrój. Sypialnia pomalowana jest na ciemniejszy kolor – już nie słoneczny krem, jak na dole, ale rozbielone taupe. Tego rodzaju przytulne odcienie dostępne są m.in. w palecie kolorów farb Para Paint. Szerokie na 180 cm łóżko stanęło na tle żłobionych paneli sztukateryjnych znanej nam już marki Orac Decor. A w oknach zawisły lekkie firanki i najprawdziwsze zasłony – kolejne prace Bunny’s Home Studio. Kotary powtarzają kolor ścian, ale mają bord z delikatną wypustką w kolorze złota. W ten sposób MM Architekci stworzyli nawiązanie do lamp, uchwytów i nóżek meblowych, a przede wszystkim do wspaniałego obrazu.

Portret w złotej sukni” to kompozycja Joanny Sarapaty.

„Portret w złotej sukni” to kompozycja Joanny Sarapaty. Gdy okazało się, że oryginał jest już sprzedany, zapadła decyzja o zamówieniu art printu. Jest to wysokiej jakości wydruk uszlachetniony płatkami metalu, które zwłaszcza w odbiorze na żywo zapewniają wyjątkowy efekt wizualny. Zaletą printów obrazów tej autorki jest też możliwość zamówienia pracy znacznie mniejszej lub większej od oryginału. O odpowiednią oprawę zadbała krakowska pracownia Verso.

Wszystkie kolory wody. Łazienki

wolnostojąca wanna polskiej firmy Marmorin

W głównej łazience – towarzyszącej sypialni właścicieli – znalazła się i wolnostojąca wanna polskiej firmy Marmorin, i prysznic. Są też dwie wygodne umywalki, a pod nimi pojemna szafka pokryta… lakierem samochodowym BMW. To właśnie temu wykończeniu mebel zawdzięcza wyjątkowy metaliczny połysk.

MM Architekci

Tutaj płytki ze wzorem marmuru (Florim Rex, kolekcja Etoile Creme z oferty Dekorian Home) emanują spokojem. Te małej łazienki i z toalety (marka 41 zero 42) mają w sobie silniejszą ekspresję – charakterystyczną dla wnętrz w stylu art deco. Skojarzenia te podkreśliła dyskretnie stylizowana linia ceramiki (Villeroy&Boch) oraz lamp.

Realizacja: MM Architekci – Małgorzata i Andrzej Bacik

Zdjęcia wnętrza: Yassen Hristov, Anna Bacik

Stylizacja: Patrycja Rabińska

Jak wybrać idealny zagłówek do Twojego sypialnianego stylu Hampton